Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune modalitati de despagubire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune modalitati de despagubire

mama a decedat de un an jumate , tata traieste si eu locuiesc cu el ,nu am facut inca succesiunea mai am un frate cat are dreptul din apartamentul parintilor atata timp cat eu i-am ingrijit si cum l-as putea desplati daca e cazul tata cred ca ar face daca e posibil ca eu sa am o parte mai mare as vrea si eu sa-l desplatesc dar pe moment n-am bani astept sfaturi multumesc mult
musca cornel a scris:

nu prea am inteles daca apartamentul valoreaza 40000 euro cat trebuie sa-i dau fratelui

Calcul matematic simplu....exact 7500 euro!
B-)
si alte modalitati:donatie,intretinere cu drep viager etc...
Toate sunt atacabile fiindca fratele dvs este mostenitor rezervatar si are exact aceleasi drepturi ca si dvs!B-)
spuneti ca nu ati dezbatut succesiunea dupa mama dvs.
dar ati fost la notar in termenul legal de 6 luni, calculat de la data decesului mamei, pt a face acceptarea succesiunii ??
daca nu ati acceptat succesiunea dupa mama dvs , imi pare rau, se prezuma ca sunteti strain de aceasta mostenire ..iar sfaturile colegilor mei nu stiu in ca masura v-ar mai folosi .
daca ati acceptat totusi succesiunea , va trebui sa o dezbateti la notar . daca se dezbate in termen de doi ani de lad ecesul lui de cujus, sunteti scutit de impozitul de 1% .
iar in ce priveste partea succesorala cuvenita fratelui dvs , acesta poate renunta la aceasta cota , dvs avand obligatia de a-i plati sulta .
dar binenteles, la decesul tatalui dansul va avea dreptul la succesiunea dupa dansul .
dar la fel, ar putea renunta in favoarea dvs , platindu-i sulta .
sau tatal dvs ar putea face acte de dispozitie sau liberalitati in favoarea dvs ., acte desigur, sunt atacabile in instanta .
@Mihai... pentru a ataca acel contract de vanzare -cumparare cu clauza de iontretinere trebuie sa se faca dovada ca de fapt este o donatie mascata.
Pentru ca, incalcarea rezervei succesorale se poate invoca numai in cazul modalitatilor de instrainare a bunului gratuit (donatie, testament....)
Rodica Ciobanu, Avocat