avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului cate zile de concediu am voie sami iau si cand

dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului cate zile de concediu am voie sami iau si cand?
cum se calculeaza , zile libere dupa fiecare luna sau ,?
va multumesc

Cel mai recent răspuns: zzenovia , utilizator 20:16, 31 Iulie 2009
Cred ca acea reglementare se refera la alte drepturi si nu la CO, intrucat pe perioada CIC contractul de munca este suspendat, prin urmare, nu s-a prestat nicio activitate din partea salariatului ... iar Codul muncii prevede expres ca, CO se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
ce sa inteleg acum, ca nu voi primi cele 21 de zile de concediu decat la sfarsitul anului?
sau se merge dupa O.G. 148/2005
va rog sa ma ajutati

CCC constituie doar vechime in munca , nu este perioada efectiv lucrata - la fel si concediile medicale . Se ia doar in calcul la stabilirea numarului anual de zile de concediu conform vechimii in munca , la calculul pensiei , etc.
In concluzie, aveti dreptul doar la numarul de zile calculat pentru perioada efectiv lucrata .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediului de odihna in timpul concediului prenatal pedro72 pedro72 Poate fi platit concediul de odihna neefectuat in timp ce salariatul este in concediu prenatal si urmeaza sa intre in concediu pentru cresterea si ingrijirea ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Dinush Dinush Noi dam angajatilor 21 de zile de concediu pe an. Daca intr-o luna isi ia tot concediul, adica decembrie, tot 21 de zile va avea? Adica i se socotesc zilele de ... (vezi toată discuția)
Concediu cukrasz_kata cukrasz_kata Un angajat nou dupa cat timp ara dreptul la concediu de odihna? (vezi toată discuția)