Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului cate zile de concediu am voie sami iau si cand

dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului cate zile de concediu am voie sami iau si cand?
cum se calculeaza , zile libere dupa fiecare luna sau ,?
va multumesc

Cred ca acea reglementare se refera la alte drepturi si nu la CO, intrucat pe perioada CIC contractul de munca este suspendat, prin urmare, nu s-a prestat nicio activitate din partea salariatului ... iar Codul muncii prevede expres ca, CO se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
ce sa inteleg acum, ca nu voi primi cele 21 de zile de concediu decat la sfarsitul anului?
sau se merge dupa O.G. 148/2005
va rog sa ma ajutati

CCC constituie doar vechime in munca , nu este perioada efectiv lucrata - la fel si concediile medicale . Se ia doar in calcul la stabilirea numarului anual de zile de concediu conform vechimii in munca , la calculul pensiei , etc.
In concluzie, aveti dreptul doar la numarul de zile calculat pentru perioada efectiv lucrata .