Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusiva

Buna ziua.As dori sa stiu daca pot obtine custodia exclusiva a minorului.Noi fiind div din 2012 si avem custodie comuna.El fiind obligat sa plateasca pensie de intretinere.ACUM este casatorit si plecat din tara,eu as dori sa plec cu fata din tara dar daca avem custodie comuna se poate?Ce ma sfatuiti?Nu plateste pensie si se NU intereseaza de minora.
risca22, utilizator
Asta nu aveti cum sa faceti.
Puteti sa va luati gandul de la asa ceva.
Doamna puteti obtine autoritate parinteasca exclusiva. Exista deja jurisprudenta in acest sens. Motivul pe care ar trebui sa-l invocati este DEZINTERESUL, neplata pensiei, imposibilitatea de a colabora si de a lua decizii impreuna, absenta oricarei legaturi cu minorul. Aduceti dovezi si in sensul in care nu stiti unde locuieste, Ma intreb unde va fi citat.
Nu e asa usor cum credeti.

Trebuie sa probeze absolut tot ce va sustine.
Instanta nu da custodie exclusiva asa pur si simplu.

Trebuie dovedit ca i-a cerut ceva si a refuzat in mod abuziv.
Pare simplu dar nu este deloc asa...

Neplata pensiei nu duce deloc la custodie exclusiva daca e privita in mod izolat.
Nu am verificat daca exista practica judiciara pe asa ceva dar in mod sigur asa este ca e ceva extrem de simplu si de logic...
Asta ma intrebam si eu daca nu tin legatura cu el nu plateste pensie ,nu stiu unde locuieste .chiar nu exista o lege pentru oamenii de genul asta?am martori ca nu vb cu el habarnam unde este.Chiar mi-as dori sa existe o lege ptr toti cei care fug de responsabilitati.
Pai ma intreb cum pot dovedi ca el nu a platit pensie si ca nu stiu unde e.Nu are nici macar o adresa exacta sa pot lua legatura cu el.Deci trebuie sa existe o lege nu?
gi-jane2, moderator
Nu doamna, nu exista o lege. Domnul are dreptul sa-si bata joc de dvs. si de copilul lui, iar dvs. obligatia de a proba tot ce spuneti. Cam asta este minunata noastra Romanie. Sper sa nu mi se stearga comentariul.