avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... servitute penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

servitute penala

Buna ziua! Am un proces de servitute care dureaza de 6 ani de zile,in tot acest timp am fost inchisa fara nici o cale de acces......in unele dintre cazuri mai dificile cum ar fii incalzirea pe timp de iarna...sau..transportarea hranii pt animale ,am fost ajutata de un vecin..dar acesta si-a construit un imobil exact pe portiunea pe care eu treceam,sunt disperata de ceea ce vom face in aceasta iarna,nici macar lemne pt incalzire nu putem sa transportam pe lotul respectiv.De cate ori ajungem la asistarea procesului este amanat...Credeti ca daca as intentiona sa recurg la un proces pt servitutea penala m-ar ajuta cu ceva?Va rog sa ma sfatuiti,sunt foarte dezamagita de sistemul in care decurg procesele!!...Multumesc!
de ce nu incercati sa ajungeti la o intelegere cu vecinii dvs? este posibila ca vreunul dintre ei sa incerce a gas i vreo cale prin care sa va permita sa va desfasurati, fiindca intr-adevar, acest proces dureaza de prea multa vreme, iar in penal nu aveti cu m sa va judecati pentru servitute.
poate fii servitute penala pt ca cei care mi-au inchis calea de acces nu aveau nici un document la mana....cat despre calea cea amiabila nu cred ca exista.......asadar credeti ca nu exista nici o solutie?
Stimate utilizator, ce intelegeti prin "servitute penala" ?
Nu exista termen juridic, nici temei legal in sensul aratat! Faceti confuzii.
Daca credeti ca vecinii au savarsit vreo infractiune inn legatura cu terenul pe care doriti constituirea unei servituti de trecere, este altceva si puteti sesiza Politia in acest sens.
Dar nu exista institutia juridica de "servitute penala"in dreptul romanesc.
Ce puteti sa faceti, tot calea amiabila este solutia, daca nu meregti mai departe pe calea instantei judecatoresti, dar angajati-va un avocat.
Termenul de servitute penala nu exista.
Daca terenul se afla in proprietatea celeilalte persoane nu aveti ce face decat sa obtineti o hotarare judecatoreasca civile.
Ar fi indicat sa incercati pe cale de ordonata presedintiala obtinerea unei hotarari judecatoresti vremelnice, provizorii, pana cand va decide instanta de fond.
Vorbiti cu avocatul dvs despre aceasta actiune in justitie.

avocat Claudiu Lascoschi
probleme a scris:

Buna ziua! Am un proces de servitute care dureaza de 6 ani de zile,in tot acest timp am fost inchisa fara nici o cale de acces......in unele dintre cazuri mai dificile cum ar fii incalzirea pe timp de iarna...sau..transportarea hranii pt animale ,am fost ajutata de un vecin..dar acesta si-a construit un imobil exact pe portiunea pe care eu treceam,sunt disperata de ceea ce vom face in aceasta iarna,nici macar lemne pt incalzire nu putem sa transportam pe lotul respectiv.De cate ori ajungem la asistarea procesului este amanat...Credeti ca daca as intentiona sa recurg la un proces pt servitutea penala m-ar ajuta cu ceva?Va rog sa ma sfatuiti,sunt foarte dezamagita de sistemul in care decurg procesele!!...Multumesc!

Termenul folosit de dvs nu exista din punct de vedere juridic.Poate fi vortba eventual de o tulburare de posesie , fapt pentru care trebuie sa faceti plangere penala impotriva vecinului dvs si sa cereti eliberarea caii de acces.
Plangerea se poate depune direct la Politie sau se poate inregistra si la Parchet dar tot la politie va ajunge pentru cercetari....B-)

Alte discuții în legătură

Ordonanta de urgenta presedentiala probleme probleme Buna ziua!Am un proces de 5 ani si sunt inchisa fara cale de acces de cca 7 ani!Am un proces de servitute! Spre acest loc a fost drum fara acte dar folosit de ... (vezi toată discuția)
Teren fara drum de acces - teapa mac23 mac23 Buna ziua, am un teren extravilan (asa era acum 2 ani cand l-am cumparat, acum am vazut ca tabla cu intrare in localitate se afla dupa terenul meu...).Cand ... (vezi toată discuția)
Plangere penala pipeaua aura pipeaua aura Locuiesc la casa, am curte proprie, dar, ca sa ajung la strada, merg pe o poteca aflata pe un teren public, luat cu chirie de o familie vecina. Dumnealor au ... (vezi toată discuția)