Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau vanzare-cumparare

Buna seara!
Acum cativa ani am cumparat un imobil pe numele tatalui meu, deoarece nu eram in tara in acel moment. Acum as dori sa transcriu acest imobil pe numele meu, astfel incat sa nu fac cheltuieli inutile cu taxe notariale exagerate, dar in acelasi timp sa nu fac loc la ambiguitati cu privire la dreptul de proprietate. De aceea asdori sa pun mai multe intrebari...
Daca fac donatie, este posibil sa fie atacata ulterior intr-un scenariu pesimist de alti mostenitori, soara, mama, etc. ???
Daca, pot fi incheiate definitiv "socotelile"cu ceilalti mostenitori, printr-o declaratie notariala a acestora, in care sa confirme ca au fost despagubiti de mine???
Singura solutie inatacabile este tot contractul de vanzare-cumpare, cu toate costurile ce decurg de aici???
Multumesc!
Da, interesant.
Multumesc!