avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plata cheltuieli judecatoresti la marire pensie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Plata cheltuieli judecatoresti la marire pensie alimentara

Daca fosta sotie ma da in judecata pentru marire pensie alimentara si isi ia avocat...la sfarsitul procesului..trebuie sa ii platesc cheltuielile judecatoresti? posibil anul acesta sa am o marire salariala...de aceea intreb. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Neagu27 , utilizator 13:12, 18 Iulie 2021
Nu conteaza ce venituri are mama. In speta este important ca dvs aveti obligatia legala de a contribui la cheltuielile de crestere si educare a minorului proportional cu veniturile dvs si cu nevoile copilului. Aceasta obligatia a dvs nu inceteaza daca mama s-a recasatorit sau daca are venituri consistente. Suma o datorati copilului si nu mamei.
Incercati sa va recalculati pozitia: dvs nu platiti pensie de intretinere mamei, ci copilului. Copilul dvs are nevoi variate - daca dvs considerati ca nevoile lui sunt acoperite de suma pe care o platiti (m-as mira, dar ma rog) atunci nu mariti pensia.
Intr-adevar, daca nu intelegeti sa contribuiti la cresterea copilului mama acestuia (ca trebuie sa fie un parinte, si n-are decat doi) poate sa va dea in judecata pentru marirea pensiei de intretinere si poate cere cheltuieli de judecata (care includ sau nu onorariul avocatului, la alegerea ei).
Daca tot va este asa de peste mana sa mariti dvs suma virata din 6 in 6 luni, puteti cere ca pensia sa se stabileasca in procent din venituri, nu in suma fixa, si sunteti acoperit in cazul maririlor binevenite.
mirebire a scris:

Incercati sa va recalculati pozitia: dvs nu platiti pensie de intretinere mamei, ci copilului. Copilul dvs are nevoi variate - daca dvs considerati ca nevoile lui sunt acoperite de suma pe care o platiti (m-as mira, dar ma rog) atunci nu mariti pensia.
Intr-adevar, daca nu intelegeti sa contribuiti la cresterea copilului mama acestuia (ca trebuie sa fie un parinte, si n-are decat doi) poate sa va dea in judecata pentru marirea pensiei de intretinere si poate cere cheltuieli de judecata (care includ sau nu onorariul avocatului, la alegerea ei).
Daca tot va este asa de peste mana sa mariti dvs suma virata din 6 in 6 luni, puteti cere ca pensia sa se stabileasca in procent din venituri, nu in suma fixa, si sunteti acoperit in cazul maririlor binevenite.



suma stabilita este fixa. eu am platit pensia pana in 2019. !! pana atunci se tot maresc salariile. nu cred ca sunt obligat sa platesc si cheltuielile de judecata..mai ales ca sunt bun platnic.
Daca in momentul maririi salariale faceti demersuri benevole, amiabile de intelegere si plata, atunci sigur, nu datorati cheltuieli. Daca asteptati ca mama sa faca eforturi de a contacta colega, prieteni, sa lipseasca de la munca sa plateasca taxa de timbru sau avocat, atunci datorati. Totul tine de dv.
Fiecare face lucrurile cu costurile pe care le doreste. Unul are timp si cunostinte sa alerge la instante si nu-l costa decat nervi, altul plateste si sta acasa ori la munca in timp ce un mandatar, platit de el, munceste.
Nu va puteti forta fosta sotie sa ia un model si sa-l completeze asa cum nu va puteti forta fosta sotie sa-si faca singura painea in loc sa o cumpere de-a gata.

In alta ordine de idei, legal, asa stau lucrurile, cum va spune toata lumea. Daca incercati sa ne convingeti, nu aveti de ce, noi va spunem cum zice la lege, nu o putem noi modifica sa va dam dreptate. Daca insa nu va este inca suficient de clar, atunci recurgeti la o consultatie juridica sau opinie juridica sa vi se explice mai atent, ca au una nu pricep ce nu pricepeti.

Daca platiti cheltuieli sau nu sta in actiunile/inactiunile dv.
AVLIL a scris:

Daca in momentul maririi salariale faceti demersuri benevole, amiabile de intelegere si plata, atunci sigur, nu datorati cheltuieli. Daca asteptati ca mama sa faca eforturi de a contacta colega, prieteni, sa lipseasca de la munca sa plateasca taxa de timbru sau avocat, atunci datorati. Totul tine de dv.
Fiecare face lucrurile cu costurile pe care le doreste. Unul are timp si cunostinte sa alerge la instante si nu-l costa decat nervi, altul plateste si sta acasa ori la munca in timp ce un mandatar, platit de el, munceste.
Nu va puteti forta fosta sotie sa ia un model si sa-l completeze asa cum nu va puteti forta fosta sotie sa-si faca singura painea in loc sa o cumpere de-a gata.

In alta ordine de idei, legal, asa stau lucrurile, cum va spune toata lumea. Daca incercati sa ne convingeti, nu aveti de ce, noi va spunem cum zice la lege, nu o putem noi modifica sa va dam dreptate. Daca insa nu va este inca suficient de clar, atunci recurgeti la o consultatie juridica sau opinie juridica sa vi se explice mai atent, ca au una nu pricep ce nu pricepeti.

Daca platiti cheltuieli sau nu sta in actiunile/inactiunile dv.


voi fi de acord la primul termen de judecata cu marire pensiei si NU VOI PLATII CHELTUIELILE JUDECATORESTI !!!

Alte discuții în legătură

Marirea pensiei alimentare Boriss Boriss Am un copil cu fosta prietena ,dupa 2 ani de la stabilirea pensiei alimentare ea a m-a chemat in judecata pentru marirea pensiei copilului.eu nu lucrez de ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara 25% sau suma fixa. care este diferenta? DOLC DOLC Acum 3 ani de zile am divortat, iar in urma divortului trebuie sa platesc o suma fixa. Dupa 3 ani m-a dat in judecata pt marire. Eu nu am nici un venit in ... (vezi toată discuția)
Marire pensie alimentara ankalupu ankalupu fosta sotie m a dat in judecata pentru marire pensie alimentara,meu acum 3 ani am schimbatlocul de munca pentru un salar mai mare.poate cere sa i platesc ... (vezi toată discuția)