avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ascultatul telefoanelor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ascultatul telefoanelor

Buna ziua/seara , am o mica nelamurire, intr-un timp se zvonea ca pentru ati asculta telefonul trebuia sa te instiinteze ca esti urmarit penal si ca ai telefonul ascultat, este adevarat?
Iar daca da, si descoperi intr-un dosar numarul tau de telefon ca proba ,iar tu nu ai nici o legatura cu dosarul, doar ca esti fiul/fiica inculpatului, ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:48, 24 Ianuarie 2016
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se anunță persoanele interceptate nu și pe cei care vorbesc cu ele.
Ce e irelevant se distruge.


Pai si daca de exemplu eu descoper ca sunt interceptat, si nu am fost anuntat, ce pot face ?
Parca ati spus ca ati inteles....
patrascu razvan a scris:

Parca ati spus ca ati inteles....



Pai eu am inteles ce mi ați explicat dumneavoastra, dar am vazut ca si domnul respectiv sia dat cu parerea. ...
nelu95 a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se anunță persoanele interceptate nu și pe cei care vorbesc cu ele.
Ce e irelevant se distruge.


Pai si daca de exemplu eu descoper ca sunt interceptat, si nu am fost anuntat, ce pot face ?


Va pot intercepta mai multe servicii.
Va pot intercepta in dosare diferite.
Sunt multe variante posibile.

Daca se inresgistreaza convorbiri nerelevante acestea se distrug.
Nu va anunta daca nu este mandatul de interceptare pe numele dvs.
Si nu va anunta inainte, va anunta dupa, cred ca asta nu ati inteles.

Alte discuții în legătură

Dna supraveghere tehnica Luci10 Luci10 Am primit o informare de la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie - DNA - Timisoara astfel: \"In conformitate cu prev art 145 din C pr ... (vezi toată discuția)
Ascultare convorbiri telefonice. razvanzan razvanzan Buna seara. Cum aflu daca mi-au fost ascultate convorbirile ? (vezi toată discuția)