avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare cadru didactic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare cadru didactic

Când încetează cim pt un cadru didactic care se va pensiona la limită de vârstă la data încheierii anului şcolar 2015-2016?
Cel mai recent răspuns: ContSters379548 , utilizator 12:59, 23 Ianuarie 2016
Mulţumesc.
în situaţia în care un cadrul didactic informează că va depune dosar de pensionare începând cu 1 sept 2016, informarea poate fi considerată cerere de pensionare pentru limită de vârstă având în vedere faptul că nu s-a solicitat încetare cim cu data de 1 sept în vederea pensionării?
Cadrul didactic are dreptul să vină la muncă după 1 sept până la comunicarea deciziei de admitere a cererii de pensionare când cim încetează de drept?
Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari puse de dvs.
Mulţumesc.
Aş vrea să ştiu ce se întâmplă cu postul didactic la 1 sept 2016?
Probabil va fi ocupat de o alta persoana ...
În situaţia în care cadrul didactic vine la muncă după 1 sept până la comunicarea deciziei de admitere a cererii de pensionare, are acest drept?
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Decizie pensionare cadru didactic prares prares Buna ziua . Petru cadrele didactice care se pensioneaza pentru limita de varsta la 31 08.2016 deciziile de incetarea ContractuluiIndividual de Munca se ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata marcelmanaila marcelmanaila Lucrez in invatamant, data nasterii 20 sept. 1951, stagiu de cotizare la pensie: 39 de ani; la data de 31 august 2016 am depus la Casa de Pensii Bacau dosar ... (vezi toată discuția)
Pensionare la limita de varsta Vlad2013 Vlad2013 Sunt femeie,nascuta la data de 19 VI 1960 si am intrat in invatamant la data de 1 sept.1979. Am lucrat , fara intrerupere , pana la aceasta data . As dori ... (vezi toată discuția)