Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare cadru didactic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare cadru didactic

Când încetează cim pt un cadru didactic care se va pensiona la limită de vârstă la data încheierii anului şcolar 2015-2016?
Mulţumesc.
în situaţia în care un cadrul didactic informează că va depune dosar de pensionare începând cu 1 sept 2016, informarea poate fi considerată cerere de pensionare pentru limită de vârstă având în vedere faptul că nu s-a solicitat încetare cim cu data de 1 sept în vederea pensionării?
Cadrul didactic are dreptul să vină la muncă după 1 sept până la comunicarea deciziei de admitere a cererii de pensionare când cim încetează de drept?
Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari puse de dvs.
Mulţumesc.
Aş vrea să ştiu ce se întâmplă cu postul didactic la 1 sept 2016?
Probabil va fi ocupat de o alta persoana ...
În situaţia în care cadrul didactic vine la muncă după 1 sept până la comunicarea deciziei de admitere a cererii de pensionare, are acest drept?
Multumesc.