avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate program 12/24 - 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate program 12/24 - 12/48

Buna ziua,

am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:34, 13 Iunie 2021
Ma gandesc sa le fac acte aditionale in care sa specific 8ore/zi 40 ore/sapt
Repartizare inegala astfel: luni 11 ore, marti 12 ore, miercuri si joi liber, vineri 11 ore, sambata 12 ore, duminica si luni liber, marti 11 ore, miercuri 12 ore, joi si vineri liber, sambata11 ore, duminica 12 ore, luni si marti liber; succesiune de 11 si 12 ore lucrate/zi cu 48 ore consecutive de repaus.
Simularea pt cele 4 luni pe care am facut-o ar fi 184 ore, 172, 172, 173, total 701 ore/ 16 saptamani rezulta o medie de 43 ore, deci nu se depășesc cele 48. Orele suplimentare le platim 175%.
Cred ca in acest fel se respecta toate regulile obligatorii (repausul, maximul zilnic permis, plata orelor suplimentare)
Este corect acest mod de lucru si întocmire a actelor aditionale?
Este corect acest mod de lucru. Astfel, se pot incheia acte aditionale in acest sens.
Dacă nu avem acest repaus de 2 zile liber consecutiv o data la 2 săptămâni,adică dacă avem doar o zi libera la sf săptămânii, cealaltă care ar trebui luată nu se poate compensa cu o zi din saptamână următoare( zi libera compensata)? De ex : dacă am ctr pe 6 ore, și lucrez luni miercuri vineri a câte 12 ore apoi am liber sâmbătă duminica luni, iar sapt viitoare marți joi a 12 ore și sambata 9 ore și am liber doar duminica, iar ziua compensata sa fie lunea libera din săptămâna următoare, se poate? Și ca sa iasă norma la sf de luna, pot lucra 11 ore în loc de 12?

Cornel Vasile a scris:

Indiferent de durata timpului de munca mentionata in c.i.m., repausul saptamanal trebuie sa fie de 48 de ore consecutive.

Legea prevede 48 de ore consecutive ca repaus saptamanal... insa in situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
Buna!
M-am angajat de curând într-un centru cu persoane cu dizabilitati.
Programul este 12/24 12/48.
As dori sa stiu cum se calculeaza luna iulie
În funcție de orele lucrate.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 13 Iunie 2021
Iasmina Marya, utilizator

Alte discuții în legătură

Program de lucru inegal vs repaus saptamanal Patience Patience Buna ziua, Am o intrebare referitor la modul de lucru corect pentru un salariat cu norma intreaga (8h/s,40h/s), dar cu un program de lucru inegal. E ... (vezi toată discuția)
Act aditional si pontaj Herra_ Herra_ Am schimbat programul de lucru de la 8 ore / zi, la 12 ore pe zi, urmat de 24 ore libere. Dispun de urmatoarele date: -art.137 codul muncii privind ... (vezi toată discuția)
Pontaje 2 paznici de noapte - tura 12 cu 36 iolanda76ada iolanda76ada Buna ziua! va solicit ajutorul in urmatoarea problema: pontajul a 2 paznici de noapte care lucreaza in tura de 12 cu 36. Am cautat pe forum subiectul, am ... (vezi toată discuția)