avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la un asistent social
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la un asistent social

Buna ziua ,

Nu stiu daca pun problema corect in categoria de forum.; daca nu , rog sa fiu redirijat.

Problema : un batrin , 84ani , cu diagnostic de cancer si 2 operatii efectuate . Intrebarea este daca are dreptul la asistent social , insotitor permanent , ; ce legislatie ar reglementeaza aceasta situatie ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 08:10, 4 August 2009
Aveti dreptate, repet, dar cred ca numai Legea nr. 448/2006 este aplicabila.

De fapt, trebuie sa ne lamureasca cel care a initiat topicul daca domnul respectiv:
-a fost incadrat in grad de invaliditate I, deci a fost beneficiar de pensie de invaliditate conform Legii nr. 19/2000, caz in care are dreptul la indemnizatie de insotitor;
-este sau nu incadrat in grad de handicap, conform Legii nr. 448/2006, caz in care are dreptul la insotitor, in conditiile acestui act normativ;
-ambele variante.

Nu credeti? :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Descrierea cazului nu este complet...
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 August 2009
ContSters87581, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Pina acum 6 luni a fost un pensionar normal . Sa inteleg ca singura solutie este un dosar acceptat de CJPAS prin care se transforma din un pensionar normal in o persoana cu handicap.
De fapt , concret cum s-ar initia procedura ?
Nu, daca este beneficiar de pensie de limita de varsta nu mai poate beneficia de pensie de invaliditate.

Raman dispozitiile Legii nr. 448/2006, respectiv incadrarea intr-un grad de handicap. Procedura v-a fost explicata mai sus.

Rugati un moderator sa mute subiectul in forumul "pensionari...".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea pensiei lilianaG lilianaG spuneti-mi va rog, un pensionar cu drepturi depline care de curand a suferit un accident poate primi si pensia propriu-zisa cat si cea ptr gradul I de ... (vezi toată discuția)
Obinerea gradului i de invaliditate miha0980 miha0980 Buna ziua. Va rog sa mi spuneti ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana pentru a obtine grad I de invaliditate ( mai precis care sunt ... (vezi toată discuția)
Am 20 de ani si sunt bolnav de tbc, ce drepturi am? pensie, ajutor social etc nicopuscasu nicopuscasu Buna ziua, am 20 ani neimpliniti si am fost diagnosticat cu TBC, forma MDR( multidrog rezistenta). In prezent sunt internat la Marius Nasta, Sectia ... (vezi toată discuția)