Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la un asistent social
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la un asistent social

Buna ziua ,

Nu stiu daca pun problema corect in categoria de forum.; daca nu , rog sa fiu redirijat.

Problema : un batrin , 84ani , cu diagnostic de cancer si 2 operatii efectuate . Intrebarea este daca are dreptul la asistent social , insotitor permanent , ; ce legislatie ar reglementeaza aceasta situatie ?
Aveti dreptate, repet, dar cred ca numai Legea nr. 448/2006 este aplicabila.

De fapt, trebuie sa ne lamureasca cel care a initiat topicul daca domnul respectiv:
-a fost incadrat in grad de invaliditate I, deci a fost beneficiar de pensie de invaliditate conform Legii nr. 19/2000, caz in care are dreptul la indemnizatie de insotitor;
-este sau nu incadrat in grad de handicap, conform Legii nr. 448/2006, caz in care are dreptul la insotitor, in conditiile acestui act normativ;
-ambele variante.

Nu credeti? :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Descrierea cazului nu este complet...
ContSters87581, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Pina acum 6 luni a fost un pensionar normal . Sa inteleg ca singura solutie este un dosar acceptat de CJPAS prin care se transforma din un pensionar normal in o persoana cu handicap.
De fapt , concret cum s-ar initia procedura ?
Nu, daca este beneficiar de pensie de limita de varsta nu mai poate beneficia de pensie de invaliditate.

Raman dispozitiile Legii nr. 448/2006, respectiv incadrarea intr-un grad de handicap. Procedura v-a fost explicata mai sus.

Rugati un moderator sa mute subiectul in forumul "pensionari...".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea