Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 12/2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 12/2015

Buna ziua !

Sunt profesor titular in cadrul unei scoli gimnaziale. Momentan, pana in aprilie 2016, sunt in CIC.

In anul scolar 2013-2014, situatia mea a fost urmatoarea :

- 1 septembrie 2013 - 1 octombrie 2013 - am predat
- 1 octombrie 2013 - 4 aprilie 2014 - concediu medical
- 5 aprilie 2014 - 30 iulie 2014 - concediu prenatal + concediu postnatal
- 1 august 2014 - 13 aprilie 2016 - CIC

Intrebarea ar fi urmatoarea : conform legii 12/2015 am dreptul la CO in anul scolar 2015-2016 ?

Pana acum stiam ca trebuie sa fiu in activitate in vacanta de vara, acum, insa, se pare ca perioada aferenta concediului pre+postnatal si a concediului medical reprezinta activitate.

Teoretic, am dreptul sa iau aceste zile ?

Vad ca legea specifica ca se iau in urmatoarele 18 luni, dar e imposibil pentru ca CIC dureaza 1 an si 11 luni.

Multumesc pentru raspuns ! O zi buna!
Asa cum am mentionat anterior, lucrez in invatamant, iar perioada in care as putea intra in concediu de odihna este iulie-august.

Avand in vedere ca zilele de concediu la care am facut referire sunt cele aferente anului 2014, iar cele 18 luni in care acestea pot fi acordate se sfarsesc in data de 30 iunie 2016 (conform Codului Muncii), considerati ca exista vreun temei legal pentru a solicita acordarea zilelor de concediu din 2014 in perioada iulie-august 2016 ?
Dreptul la CO nu se prescrie , chiar daca legea il obliga pe angajator sa va acorde CO neefectuat intr-o anumita perioada de timp, in baza principiului libertatii de vointa contractuale vi se poate acorda CO.
Va multumesc pentru raspunsuri ! O zi buna !