Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare carnet de munca

am si eu o problema: acum o luna mi-am dat demisia de la firma cu punctul de lucru in galati la care lucram de 2 ani si nu am mai stat in preaviz, acum insa firma nu doreste sa imi trimita carnetul de munca de la Constanta. Am inteles ca se face o instiintare care ITM pentru a mi se trimite cartea, dar instiintarea se face catre itm galati si se ocupa ei de recuperarea cartii sau la itm constanta
:offtopic:
stau si ma intreb daca itm-urile trimit si carnete de munca prin curierat , posta etc .
la Iasi se " practica " doar imputernicirea altei persoane prin procura notariala in cazul in care titularul carnetului de munca nu se poate prezenta . :rolleyes:
tudorvaleriu a scris:

Daca in faxul pe care l-ati trimis ati dat numele, adresa dvs. si numarul de telefon o sa va contacteze ITM. Termenul este de maxim 30 de zile.

da am trimis si numarul de telefon si copie dupa buletin, am fost inspirata:)
HRS a scris:

:offtopic:
stau si ma intreb daca itm-urile trimit si carnete de munca prin curierat , posta etc .
la Iasi se " practica " doar imputernicirea altei persoane prin procura notariala in cazul in care titularul carnetului de munca nu se poate prezenta . :rolleyes:

Da, se practica acest lucru ...:)