Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinul a obturat aerisirea de la canalizare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinul a obturat aerisirea de la canalizare

Buna ziua
Am o problema cu vecinul de sus care a obturat aerisirea de la canalizare si cand trage apa la toaleta imi ia toata apa din sifon (miroase de mor) , vecinul nu vrea sub nici o forma sa isi repare problema (nu primeste pe nimeni), am vorbit si cu administratorul si zice ca nu tine de el , ce imi recomandati sa fac

Cui ma pot adresa ? Inspectoratul in constructii , disciplina in constructii ???
Administratorul chiar nu poate sa intre la ea sa vada ?

Cred ca vecinul a acoperit toata coloana cu faianta si deasta nu lasa pe nimeni , in cazul asta cum il pot forta sa isi sparga faianta sa repare problema ?

Va multumesc anticipat
Problema se poate rezolva cu un aerator cu membrana
[ link extern ]
achif a scris:
Cui ma pot adresa ? Inspectoratul in constructii , disciplina in constructii ???

Va adresati presedintelui asociatiei. Daca nu se rezolva, va adresati Serviciului de urbanism din cadrul Politiei locale. Acest serviciu este in subordinea primariei si verifica la sesizare orice modificarea adusa constructiilor sau instalatiilor.
Cred ca vecinul a acoperit toata coloana cu faianta si deasta nu lasa pe nimeni , in cazul asta cum il pot forta sa isi sparga faianta sa repare problema ?

Da, este posibil sa fi taiat coloana la nivelul apartamentului sau si sa o fi astupat. Dar impreuna cu administratorul sau un instalator va puteti urca pe terasa si acolo o sa gasiti coloana de aerisire. Introduceti un rac sau o ranga metalica pe acea coloana si vedeti daca se opreste undeva. In cazul in care vecinul dumneavoastra a taiat coloana si a astupat, azugravit tavanu... o sa i se sparga sapa turnata acolo si o sa aiba aerisire naturala spre cer pana o sa repuna coloana in functiune.

Mai aveti o varianta:
tot de pe acoperis turnati multa apa pe teava de canalizare (aerisirea anti-vid), daca este posibil cu furtunul. Daca teava are continuitate, nu este nicio problema, se va duce pe canalizare; daca teava a fost retezata, vecinul va avea parte de o surpriza...
DinuX, utilizator
Am adus un domn cu o soparla dar se pare ca am o problema mai mare acum , pare ca s-a desfundat teava dar a ramas blocata , se pare ca a rupt o bucata de teava exact la mine ca am bucati mici de metal pe jos (am inchis cu faianta teva de sus pona jos unde are o gura mica)

Acum ce pot sa fac sa inchid cu faianta de jos pana sus desi e teava gaurita ?
Sa vad daca curge apa jos la mine ?

Nu stiu ce sa mai fac , accept orice sfat
Inteleg ca ati inchis cu faianta teava de sus pana jos si acum vreti sa inchideti de jos pana sus?! Ce intelegeti prin "am inchis cu faianta teava"?
Soparla a fost bagata pe la Dumneavoastra sau de pe acoperis?
Daca scurgerea e sparta, trebuie reparata sau inlocuita...