Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cerinte incadrare studii superioare contabil!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cerinte incadrare studii superioare contabil!

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in privinta unei probleme.
Am terminat in 2008 specializarea Informatica Economica din cadrul Facultatii de Stiinte Economice Galati. Pe diploma mea de licenta scrie „Licentiat in Informatica Economica”. Tocmai am fost si am ridicat-o si am fost dezamagita ca scrie asa in loc sa scrie „Licentiat in Stiinte Economice”.
Intrebarea mea este daca aceste studii sunt relevante pt meseria de contabil pt a putea fi incadrata pe studii superioare.
Trebuia sa termin neaparat Contabilitate ca sa ma pot angaja ca si contabil cu studii superioare?
Precizez ca sunt inscrisa la master la specializarea Marketing si comunicare in afaceri pt ca anul trecut cand m-am inscris nu exista nici o specializare de Contabilitate.
Exista vreun lege care sa precizeze exact conditiile pt ocuparea postului de contabil?
Va rog sa ma ajutati. Astept un raspuns de la voi.
Pe diplomele de licenta scrie: economist licentiat dar si specializarea. Daca absolveati Contabilitate si informatica de gestiune alta era treaba.
Puteti urma un master in contabilitate si audit, dar trebuie sa intrebati daca va recunosc acesta diploma in specializarea contabilitate.
kryket, utilizator
lumeee, lumeee...sunteti economist...ati dovedit ca stiti contabilitate pana acum (in sensul ca ati avut vreo sanctiune pentru indeplinirea defectuoasa a sarcinilor de serviciu?)? daca da...cum sa va incadreze pe studii medii? poate va pune sa restituiti si banii??...faceti vreo 7 specializari la distanta la Spiru Haret si asa o sa le fiti pe plac...
eu am terminat Cibernetica,statistica si informatica economica- specializarea Statistica social economica...Oare ar putea cineva sa-mi interzica sa candidez pe un post de contabil daca prezentandu-ma la concurs dovedesc sa sunt specialist in contabilitate?...Sa fi lincentiat in economie dar ca sa profesezi o specialitate sa fie musai sa mai faci te miri ce scoli suplimentare e ca si cum ginecologul ar da examen pentru postul de moasa!!!
Eu am terminat Informatica Economica, in cadrul Facultatii de Stiinte Economice. Dar pe diploma mea NU scrie ECONOMIST. Scrie LICENTIAT IN INFORMATICA ECONOMICA. Dar o sa intreb daca in situatia in care fac master pe CONTABILITATE SI AUDIT o sa-mi fie recunoscuta diploma ca fiind valabila pt meseria de contabil pe studii superioare.
Daca mai stie cineva ceva in legatura cu acest subiect, astept raspunsuri de la voi. Si baza legala... asta daca o are cineva.
O zi buna tuturor!
Eu am terminat Informatica Economica, in cadrul Facultatii de Stiinte Economice. Dar pe diploma mea NU scrie ECONOMIST. Scrie LICENTIAT IN INFORMATICA ECONOMICA. Dar o sa intreb daca in situatia in care fac master pe CONTABILITATE SI AUDIT o sa-mi fie recunoscuta diploma ca fiind valabila pt meseria de contabil pe studii superioare.
Daca mai stie cineva ceva in legatura cu acest subiect, astept raspunsuri de la voi. Si baza legala... asta daca o are cineva.
O zi buna tuturor!
De acord cu cele spuse dar in institutiile publice unii sunt mai catolici decat Papa.
kryket, utilizator