Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot lucra daca iau indemnizatie crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot lucra daca iau indemnizatie crestere copil?

Buna seara . Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: sotul meu a intrat in concediu de crestere copil 2 ani, deoarece eu nu aveam dreptul. El lucreaza la mapn si primeste pe langa indemnizatie si norma de hrana(1000 lei) . Stiu ca s-a dat o lege in care parintele are dreptul sa lucreze dar sa nu depasesca 3000 lei pe an. As dori sa stiu daca poate sa lucreze part time si sa nu ne fie taiata indemnizatia . Nu stiu cum este caracterizata aceasta norma . Ce fel de venit este. Aceasta norma poate fi inclusa in cei 3000 lei astfel riscand sa ni se taie indemnizatia la depasirea sumei? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc !!
Puteti lucra , daca nu beneficiati si de indemnizatia pentru CCC.