Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării prima casa - constructie locuinta (avem in proprietate ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

prima casa - constructie locuinta (avem in proprietate un teren ipotecat)

noi suntem in situatia urmatoare: avem un teren in proprietate (eu si sotul) pe care este pusa ipoteca rang I la o canca pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca.
Vrem sa stim daca putem accesa programul prima casa adica poate sa existe ipoteca rang I pe tern in fav bancii x si ipoteca rang I in favoarea statului la finalizarea constructiei?
restul criteriilor de eligibilitate le indeplinim.
la banca nu au stiut ce sa ne raspunda, au inaintat intrebarea la Fondul de garantare. dar dureaza .
multumim
Nu mai scrieti prostii!Unii chiar cred ce gasesc pe net!
Nici o banca nu da banii inainte la constructia prin programul prima casa!
Nu se poate construi pe terenul proprietate personala indiferent cum a fost dobandit!

Din conventiile semnate de Fondul de Garantare cu bancile a disparut sintagma contract de constructie care se gasea in normele de aplicare a legii, ramanad doar contractul de vanzare cumparare.Nu poti construi pe terenul tau in baza unui contract de vanzare cumparare deoarece constructorul nu are ce sa iti vanda la final (terenul,autorizatia,avizele si automat noua constructie iti apartin deja).
M-am lovit deja de aceasta problema chiar la [EDITAT]
trope_doi, utilizator