Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... temei legal, parte comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

temei legal, parte comuna

daca s-a spart teava (care este parte comuna) la vecinul de deasupra si m-a inundat, cine plateste pagubele (degradarea peretelui mau care necesita varuire): vecinul in apartamentul caruia s-a spart teava sau asociatia din fondul de reparatii?
va multumesc anticipat si pt un temei legal in aceasta situatie!
Asigurarile le platesc dupa care se vor indrepta asupra celui responsabil pentru regres. Asupra cui credeti ca se vor indrepta pentru avarii la partile comune? Eu cred ca se vor duce la proprietarul acestor parti comune care este Asociatia (mai exact prorpietari sunt toti membrii reprezentati de asociatie).
Dar cum spuneam nu ne intelegem aici. Asteptam primul caz concret finalizat in instanta sa vedem cum s-a decis. Chiar sunt curios.