Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire camere de supraveghere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire camere de supraveghere

BUNA ZIUA! MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA CU UN SFAT? Un vecin de-al meu si-a montat camere de supraveghere anul trecut 2015, in septembrie, de atunci una din camere imi filmeaza usa mea de locuinta si o parte din curtea mea 24 de ore din 24, ma simt hartuita in acest fel, ce pot sa fac in aceasta situatie si cum l-as putea actiona? penal sau civil?
Credeti ca mai are rost sa fac asta din moment ce procurorul a spus ca trebuia sa ma filmeze dincolo de usa pentru a se considera o infractiune?
Asta este interpretarea acestui procuror, eu zic sa depuneti plangere impotriva ordonantei poate prim-procurorul vede altfel lucrurile si dupa, daca se respinge, puteti depune la instanta, oricum, cand deschideti usa nu filmeaza si inauntru?
Si prim-procurorul a respins plangerea mea ca netemeinica, imi filmeaza doar o portiune, da daca o deschid larg usa clar imi filmeaza si din interior. Am sa fac la instanta pentru neanceperea urmaririi penale!
Aveti un mod interesant de a expune problema, nu inteleg de ce nu relatati exact situatia de fapt de la inceput.
Ok! Vecinul meu si-a montat 2 camere se supraveghere video 24 de ore din 24, una din camere este pozitionata spre usa de locuinta si imi filmeaza aproape jumatate de usa, cand o deschid total filmeaza si in interior, la fel imi filmeaza si o portiune din curte, si membrii familiei mele, asadar l-am actionat penal in baza art 226 CCP, unde s-a dat clasare. Apoi am facut plangere impotriva acestei ordonante de clasare, dupa care mi-a fost respinsa aceasta plangere ca fiind netemeinica.Urmeaza ca in termen de 20 de zile de la comunicare sa ma adresez instantei cu o plangere impotriva acestei ordonante.
Vecinul meu care a montat camerele are nevoie de autorizatie sau poate sa i le monteze oricine?

Interventie moderator: pentru a nu incalca Regulamentul de Forum va rog evitati scrisrea cu majuscule. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator