avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietatea masinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietatea masinii

buna ziua
mama mea a facut imprumut la banca credit de nevoi personale pe numele ei pentru a ne cumpara masina, eu si sotia mea.masina este cumparata pe numele meu dar este la sotie care nu vrea sa ne,o dea.ce sanse avem sa recuperam masina sau sa o obligam pe sotie sa plateasca ea ratele in continuare?
in speranta ca ve.ti raspunde, va multumesc
Cel mai recent răspuns: vetx , utilizator 21:12, 8 August 2009
magda1 a scris:

si daca ea nu semneaza acel inscris?
poate sa ma atace in instanta?


Nu este nevoie sa semneze si sotia.....ce cand ati cumparat masina a semnat sotia? Atio zis ca dumneavoastra sunteti trecut ca si proprietar a masinii.
Dupa ce faceti acel inscris, mama va poate chema in judecata pe motiv ca nu i-ati achitat imprumutul si ca solicita ca masina sa-i revina ei. Instanta va pune in vedere sa achitati acel imprumut si cum nu beneficiati de bani, suntei de acord sa-i dati masina.....
B-)
bonicol a scris:

magda1 a scris:

nu am nici un act de la masina!
sunt toate la ea.....
nici talon, nici facturi, nimic
o pot vinde asa?


figurati ca proprietar in talon si in cartea de identitate a masinii?
daca da , cu siguranta puteti obtine copii dupa ele (invocati pierderea, furtul...ceva);
masina inteleg ca este noua, spun asta in ideea in care nu trebuie sa mergati la RAR(prezenta masinii, fizic vorbind,
este scoasa din discutie);
importanta este cartea de identitate a masinii - o aveti?
aveti idee unde unde ar putea fi masina?...declarati-o furata!
sa o gaseasca politia...
bafta...o asa sotie...
...!


Problema nu e asa simpla.
Nu are dovezi ca este proprietar.
Daca o declara furata va trebui sa dovedeasca ca e proprietar.

avocat Claudiu Lascoschi
magda1 a scris:

nu cred ca este cazul sa faceti afirmatii gratuite.........
are ea un motiv pentru care nu mi.o da.........
fi.ti in continuare un domn, nu un........

atunci daca-i cunoasteti motivul, fiti dumneavoastra domnul (nu un...) si lasati-i masina... probabil ca merita...
ne pierdem timpul de pomana...!
cum sa nu aiba dovezi ca este proprietar?credeti ca la politie,la biroul inmatriculari auto domnul nu figureaza ca si proprietar pt masina cu respectivul numar de inmatriculare?judecati un pic logic!

ps..pt bonicol...nu crezi ca ajungem la ce am zis eu anterior ...aviz amatorilor?:))
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 August 2009
vetx, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot recupera autoturismul sechestrat de o persoana fizica FamiliaRusu FamiliaRusu Va salut. Cu mai mult de 2 ani in urma am convenit sa vind autoturismul unui vechi amic. Nefiind in tara s-a facut o chitanta de mina intre el si fata mea.. ... (vezi toată discuția)
Vanzarea masinii achizitionate prin credit bancar ana cata ana cata pot vinde masina care este achizitionta prin credit bancar?contractul este de garantie reala mobiliara de ce banca a solicitat o copie de pe cartea de ... (vezi toată discuția)
Buna seara- am cumparat auto fara contract aleandruStoian aleandruStoian Buna seara sambata am cumparat un autoturism de la o persoana dar acesta nu a facut contract de vanzare cumparare pe motiv ca e tarziu nu mai avem unde sa ... (vezi toată discuția)