Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri proprii - mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri proprii - mostenitori

buna ziua
am si eu o problema
matusa mea a decedat acum 24 de ani
sotul iei a decedat acum 14 ani
sotul iei a facut cerere in baza legii fondului funciar si i sa eliberat mai multe titluri de proprietate.
iei nu au avut copii.
eu sunt unic mostenitor dupa matusa mea, ca nepot de frate.
iar dupa sotul iei este mostenitor un nepot de frate
intrebarea : cine vine la mostenire la titlurile de proprietate, stiind ca sunt bunuri proprii?
:))) ati vrut sa lamuriti si s-a complicat treaba si mai tare :)))
avem o matusa (care inteleg ca e sora tatalui dvs) ce a avut ca mostenitori pe sotul ei (unchiul dvs) si pe fratii (printre care si tatal dvs) si parintii ei(bunicii dvs)

apoi avem un unchi (care inteleg ca nu va e ruda, fiind sotul matusii dvs ) pe care nu-l mosteniti in nici un fel

inteleg ca dvs dezbateti acum succesiunea matusii si nu cea a unchiului

Am inteles corect pana aici?
Nu s-a complicat povestea, mesajul userului cu privire la rudele bunicii lui (practic afinii userului din partea bunicii) vine doar ca un exemplu in sustinerea ipotezei ca, in acelasi mod, userul ar avea drept succesoral la mostenirea unchiului (de fapt unchi prin alianta), zis sotul supravietuitor al matusii. Insa ce nu intelege userul este ca dat fiind faptul ca matusa a murit inaintea sotului ei, ea nu poate culege nimic de la sotul ei, iar userul cu atat mai putin.

Eu asta am inteles, dar sa asteptam sa vedem ce va raspunde userul.
sile2011 a scris:

transmiterea succesiunii sa facut, bunicul meu este unic mostenitor dupa ea.

acum ca am mai citit odata inteleg ca succesiunea matusii s-a dezbatut, bunicul fiind unic mostenitor

Bunicul dvs nu este mostenitor al unchiului dvs (asa inteleg eu, relatia de afinitate a luat sfarsit la sfarsitul casatoriei, incheiate prin moartea matusii dvs).

Si acum intrebarea-intrebarilor: despre a cui succesiune vorbim?
succesiunea din partea unchiului din alianta, adica sotul sorei bunicului meu eu ii zic matusa.
peste o luna ma duc ca sa dezbat succesiunea dupa unchi, si o sa vad atunci.
am vorbit cu 3 notari, unu zice ca am vocatie succesorala , altul nu iar altul nu stie.
este adevarat ca relatia de afinitate a luat sfarsit prin moartea matusii mele, dar eu vorbesc de bunurile ramase, deoarece matusa mea a platit si ea impozit la terenurile si casa , deci din bugetul familial.
ramane de vazut, eu invoc legea care este foarte clara.
sile2011, utilizator
De unde ati plecat ...
sile2011 a scris:

sotul iei a facut cerere in baza legii fondului funciar si i sa eliberat mai multe titluri de proprietate.
[...]
intrebarea : cine vine la mostenire la titlurile de proprietate, stiind ca sunt bunuri proprii?

... si unde ati ajuns!
sile2011 a scris:

[...] dar eu vorbesc de bunurile ramase, deoarece matusa mea a platit si ea impozit la terenurile si casa , deci din bugetul familial.

Sa ne spuneti si noua rezultatul de peste o luna. Bafta!