Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Accesarea fondului de reparatii la asociatiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Accesarea fondului de reparatii la asociatiile de proprietari

In ce conditii se poate folosi fondul de reparatii fara aprobarea adunarii generale (uzual convocata de doua ori) deoarece desi legea 230 actualizata 2015 spune la cap.VI cap. 45 pc.3 ''.....Platile pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune se vor face din fondul de reparatii'', normele de aplicare a legii 230 la art.24 pc. 5 specifica la fondul de reparatii ''...., fond cu perioada de folosire limitata, care va fi depus in contul asociatiei de proprietari si nu va putea fi folosit decat cu acordul adunarii generale a asociatiei de proprietari, in conformitate cu bugetul de venituni si cheltuieli'', iar la pc. 6 privind fondul special constituit pentru intrtinere si reparare specifica ''.....Acest fond va fi depus in contul asociatiei de prcprietari si nu va putea fi folosit decat cu acordul adunarii generale a asociatiei de proprietari...''.
Este practic extrem de greu de convocat adunarea generala pentru fiecare reeparatie curenta.
Cu multumiri
Va multumesc pentru raspuns.
Asociatia are fond de reparatii si deasemenea o cota lunara de contributie la el.
Problema a aparut dupa ce cenzorul (o firma angajata) pe baza legii 230 si mai ales a normelor de aplicare (v. intrebarea) ne-a comunicat ca nu putem face cheltuieli din fond fara aprobarea AG. Dar intr-un bloc apar destule probleme de reparatii, cele mai multe neputind fi prevazute, si nu poti una-doua sa convoci AG.
De aici a aparut intrebarea mea.
Aratati-i acelui cenzor hotararea adunarii generale in care ati aprobat BVC. Aratati-i ca in acel BVC ati prevazut si un capitol pentru "alte reparatii ce vor fi necesare in cursul anului".
Iar daca nu vrea sa inteleaga si sa coreleze aceste documente, cautati alt cenzor.