avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj de Pastele catolic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj de Pastele catolic

Buna ziua

Dupa Codul Muncii cum se intocmeste pontajul pentru catolici(in cadrul firmei) care au avut pastele, ma refer exact pentru ziua a doua, care a fost luni 28.03.2016?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:21, 4 Aprilie 2016
Am o nedumerire in cazul meu: sunt de religie romano-catolica (cum spuneti dvs. - catolic) si de ani de zile imi este refuzata acordarea zilei libere pentru a 2-a zi de Pasti catolic si in plus imi este pretins faptul ca daca doresc o zi libera pentru a doua zi de Pasti catolic sa depun si o cerere de concediu de odihna pentru a doua zi de Pasti ortodox, ceea ce am si facut in anii 2009 si 2013. Este legal acest demers.? Mai ales ca sunt constrans de peste 7 ani de zile sa renunt de a cere zi libera pentru a 2-a zi de Pasti catolic sub pretextul ca "(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator." atunci cand doreste angajatorul...
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
...

2. Art.139 c.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
~ Conținut șters la cerere ~
De ce nu ati propus o solutionare a problemei dvs in Reg.Intern, asa cum unii angajatori o au reglementata?

Conform art.245 alin.1 C.mun., orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sărbători legale. la câte zile libere au dreptul cei de altă religie decât cea ortodoxă? irumes irumes Buna ziua. Am urmatoarea dilema. In cadrul societatii noastre avem un salariat de confesiune catolic si un musulman. In curand va fi Pastele, si conform art. ... (vezi toată discuția)
Paºte catolic, pontaj luna aprilie 2013 Cosmi7 Cosmi7 Bună ziua, Dragii mei, Vă supun atenţiei următoarea chestiune; Luna aprilie 2013, are 22 de zile lucrătoare. Cum pontez salariaţii de ... (vezi toată discuția)
Pastele catolic - sarbatoare legala? irumes irumes Conform ultimelor modificari ale art. 139 din Codul Muncii, alin.(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt: - 1 şi 2 ianuarie; - ... (vezi toată discuția)