avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare fara suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare fara suspendare

Buna ziua
va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: firma noastra detaseaza muncitori la alta firma pt.executare lucrari ,dar salariul, contributiile raman in sarcina noastra.Inclusiv declaratia 112.Daca operez in Revisal detasarea, imi apare contract suspendat prin detasare. Intrebarea mea este daca este legal sa depun decl.112 si sa platesc contributiile daca cim apare suspendat la firma mea?
De exemplu daca cineva cere CFP, nu mai pot sa il operez in Revisal?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 21 Aprilie 2023
Am sunat la ITM (doua judete)si mi-au spus ca termenul e de 20 zile!
??????????????????????????????
De la Bucuresti mi-au spus sa citesc hg.500/2011, respectiv data inceperii detasarii!!!
Ce sa mai inteleg?
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2016
ASUL28, utilizator
HG 500/2011
Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
...
e) pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.
...

Asta trebuie sa intelegeti.
Asa este,multumesc mult!
Este corect daca fac asa: am cereri de detasare cu data de 08.03.2016, dar fac decizie de detasare cu data de 04.04.2016 si completez si transmit revisalul in 01.04.2016, iar pt. perioada 08.03.2016 - 31.03.2016 fac delegatii. Incalc vreo lege?sau pot fi sanctionata pt.asta?
Revisalul este transmis deja asa, sau mai pot sa rectific cu 08.03.2016?
Va rog sa imi raspundeti,!
Multumesc!
ASUL28 a scris:

Este corect daca fac asa: am cereri de detasare cu data de 08.03.2016, dar fac decizie de detasare cu data de 04.04.2016 si completez si transmit revisalul in 01.04.2016, ....



Este corect asa.



... pt. perioada 08.03.2016 - 31.03.2016 fac delegatii. Incalc vreo lege?


Nu incalcati nicun text de lege, daca procedati asa pentru aceasta perioada.

Erorile in REVISAL pot fi corectate.

Alte discuții în legătură

Transmitere prelungire detasare in revisal Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA Cum se opereaza in Revisal prelungirea detasarii unui salariat?A fost detasat la o soc.1 an,s-a luat acordul salariatului pentru prelungire cu inca 6 ... (vezi toată discuția)
Detasare angajat DiaD DiaD Daca pentru o perioada de 6 luni detasez un angajat in alta localitate, alt judet, cum trebuie sa procedez cu transmiterea revisal-ului? La ITM-ul din ... (vezi toată discuția)
Detasare iulia_crms iulia_crms Art. 52, alin. (1), lit. d din Codul Muncii prevede ca contractul individual de muncă [b]poate[/b] fi suspendat din iniţiativa angajatorului pe durata ... (vezi toată discuția)