Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul CO timp de munca 32 ore luna INEGAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul CO timp de munca 32 ore luna INEGAL

Buna ziua,
Il vad pe domnul freeelis si nu vreau sa-l pierd
imediat scriu
stiu ca proportional
Gresiti la calcul, iar din mesajul meu nu reiese ceea ce dvs ai inteles.

Care este perioada de activiate , data inceput si data incetarii c.i.m.?
Data inceputului de activitate in ex. dat este 09.05.15, iar data incetarii este 31.03.16.
Tocmai asta este...Gresesc eu, sau programul....Programul imi da in ore, zile 5. Eu am calculat in zile, adica 4. Programul pe care lucrez, imi da 5 zile si automat 10 ore....Nu am ore/ zi...Si daca am gresit! Unde gresesc...presupunand ca ar fi 4/zi. Adica 8 / saptamana. Resrectiv 32/ luna.ORE! Puffff, ca nu mai pot. Calculez de 4 ore nimic....
Dar daca ar fi altfel/ ore / zi......tot ore divizibil 32/luna...Care este algoritmul?! Niciun site nu stie....

Eu nu sunt multumita ca "programul imi da un rezultat" la care nu ajung prin calcul...

Multumesc ca ati revenit.
Maran Corina, utilizator
am cautat si am gasit un rspuns, care, de asemenea nu ma multumeste:
link :

[ link extern ]

durata concediului de odihna anual se acorda proportional cu activitatea prestata in anul calendaristic in functie de numarul de zile lucrate si nu in functie de numarul de ore lucrate.

In cazul angajatului care desfasoara activitate 2 sau 4 ore pe luna in baza contractului individual de munca cu timp partial consideram ca acestuia i se va acorda concediu de odihna proportional cu activitatea prestata in anul calendaristic.

Pentru o medie de 21 de zile lucratoare pe luna:
21 zile : 12 luni/an = 1,75 zile/luna pentru un program complet de 21 zile/luna
1,75 : 21 = 0,083/zi
0,083 x y zile = z zile/an

Aici ar da 72ore*0.083=5.976 zile (rotunjit in favoarea angajatui, 6 zile)
Pai ori sunt 4 zile conform regulei de 3 simple (puntea magarului), ori sunt 5 zile conform programului, ori sunt 6 zile conform acestui calcul de mai sus...

Nu e tot una...Totuna e cand dai o palma la ...rht

Nu mai pooot!

Va rog din suflet sa ma ajutati!

Am dat toate datele necesare calculului. Nu am plecat nici la munca, tocmai pentru ca nu aveam o logica. LOGICA!
Sa nu-mi spuneti ca depinde..de ce depinde...de unde depinde...
Va stiu un extraspecialist in metodologie si calcul!

nota 10

Cele bune!
Stima!
Maran Corina, utilizator
Din calculul meu reies 4 zile lucratoare de CO.

Ati verificat daca s-au introdus corect datele in program?
Da, si din calculul meu, tot 4 zile ies. O sa sun la "..." ca nu am voie sa mentionez nume de firma, si o sa vad daca au o prefigurare CO.
Sunt nedumerita ca imi predefinesc si ORE/ZI...asa cere pontajul....cu toate ca eu compensez la incetare ZILE, si nu ORE!

32 ore/ luna...384 ore/an NORMA LUI INTREAGA (32 LUNAR*12 LUNI)
384.ORE....21 zile ZILE CO PT TIMP INTEGR.LUCRAT
72.ORE.....4 zile DREPT CO

Dar ei, NU si NU! :)

Ne auzim!
Multam!
Maran Corina, utilizator