Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperisul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperisul blocului

Sunt proprietar intr-un bloc cu asociatie de proprietari.
Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperis pentru o vizibilitate mult mai buna a cerului.
Acoperisul este de tip "terasa necirculabila", adica o suprafata orizontala acoperita cu materiale izolante.

Ce statut juridic are acoperisul blocului fata de proprietarii de apartamente (toti)?
Dar fata de proprietarii de apartamente de la ultimul etaj?

Trebuie sa cer cuiva aprobarea pentru a monta aceasta antena pe acoperis? Daca da, cui?

Are dreptul administratorul blocului (care in acest caz locuieste la ultimul etaj) sa ma refuze pe criteriul "asa vreau eu, cat locuiesc in blocul asta nu urca nimeni pe acoperis fara ca sa ii dau eu personal voie"?

Ce pot face in aceasta situatie pentru a putea monta o astfel de antena?
Legea zice si ceva de locatarii de la unltimul etaj ,dar se refera numai la antenele GSM ?
In cazul de fata e vorba de locatarul care e si presedinte care are ceva sustinatori ;pa! aprobare de la AP .
Spun asta deoarece personal am vrut sa montez ceva antene (altele decat de TV dar tot de satelit) dar am fost restrictionat pt ca balconul e cu vedere la blocul vecin iar pe terasa nu se poate instala nimic ,conform unei hotarari a AG .
Am incercat variante pt montarea pe terasa dar nimic .Am renuntat la idee .