avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperisul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperisul blocului

Sunt proprietar intr-un bloc cu asociatie de proprietari.
Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperis pentru o vizibilitate mult mai buna a cerului.
Acoperisul este de tip "terasa necirculabila", adica o suprafata orizontala acoperita cu materiale izolante.

Ce statut juridic are acoperisul blocului fata de proprietarii de apartamente (toti)?
Dar fata de proprietarii de apartamente de la ultimul etaj?

Trebuie sa cer cuiva aprobarea pentru a monta aceasta antena pe acoperis? Daca da, cui?

Are dreptul administratorul blocului (care in acest caz locuieste la ultimul etaj) sa ma refuze pe criteriul "asa vreau eu, cat locuiesc in blocul asta nu urca nimeni pe acoperis fara ca sa ii dau eu personal voie"?

Ce pot face in aceasta situatie pentru a putea monta o astfel de antena?
Cel mai recent răspuns: mottofreee , utilizator 20:57, 14 Aprilie 2016
Legea zice si ceva de locatarii de la unltimul etaj ,dar se refera numai la antenele GSM ?
In cazul de fata e vorba de locatarul care e si presedinte care are ceva sustinatori ;pa! aprobare de la AP .
Spun asta deoarece personal am vrut sa montez ceva antene (altele decat de TV dar tot de satelit) dar am fost restrictionat pt ca balconul e cu vedere la blocul vecin iar pe terasa nu se poate instala nimic ,conform unei hotarari a AG .
Am incercat variante pt montarea pe terasa dar nimic .Am renuntat la idee .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conflict cu asociatia de locatari prisecaru georgian prisecaru georgian Locuiesc in Ploiesti, intr-un bloc cu 10 etaje. Doresc sa instalez o antena tip satelit, insa din balconul locuintei nu se receptioneaza semnal. In ... (vezi toată discuția)
Montare antena tv pe terasa blocului alinachi alinachi Buna ziua, doresc sa montez o antena TV tip satelit pe terasa blocului, insa administratorul imi interzice accesul la terasa blocului. Avand in vedere ca eu ... (vezi toată discuția)
Interzicere de catre asociatia de proprietari montarea unei antene satelit pe fatada sau terasa bsterea bsterea Buna seara. Am o problema de domeniul sf-ului. Am incheiat un contract de furnizare servicii de televiziune prin satelit cu o firma. Au venit meseriasii sa ... (vezi toată discuția)