avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj sau demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj sau demisie

Salut.Am si eu o intrebare si sper sa fiu cat mai explicita.L mine la firma s-au facut restructurari si astfel s-au trimis in somaj mai multi angajati...eu am ramas dar fiindca am preluat si atributiile celorlalti am decis sa renunt...era vorba ca voi fi trimisa si eu in somaj ramanand singurul reprezentant al firmei...dar acuma ma obliga sa imi dau demisia motivul fiind ca nu ma poate trimite in somaj fiindca nu ar mai putea angaja pe altcineva 6 luni de zile...este adevarat?..si daca da at imi ramane din pacate varianta sa imi dau demisia cu preaviz de 15 zile lucratoare...in per de preaviz cat trebuie sa lucrez 8 ore sau 4 ore?As fi f recunoscatoare daca as primi un rasp...Ms mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:46, 11 Decembrie 2013
Florentina85 a scris:

Salut.Am si eu o intrebare si sper sa fiu cat mai explicita.L mine la firma s-au facut restructurari si astfel s-au trimis in somaj mai multi angajati...


Faceti calculul si vedeti daca inclusiv cu dvs.depaseste nr.de incetari cim permise in ultimele 30 zile.


........ sa imi dau demisia cu preaviz de 15 zile lucratoare...in per de preaviz cat trebuie sa lucrez 8 ore sau 4 ore?As fi f recunoscatoare daca as primi un rasp...Ms mult


Demisie - preaviz 15 zile calendaristice- program normal de 8 ore/zi
Concediere - preaviz 20 zile lucratoare - program de 4 ore/zi, dar fara afectarea drepturilor salariale (ca si cum ati fi lucrat 8 ore/zi)
Ultima modificare: Luni, 10 August 2009
Doina Elena, Consultant resurse umane
1. Daca vreti sa beneficiati de indemnizatia de somaj sa nu aveti dvs. initiativa incetarii contractului individual de munca (CIM). Adica sa nu demisionati si nici sa faceti cerere de incetare a CIM cu acordul partilor.
2. Lasati-l pe angajator sa va concedieze. Daca va concediaza individual (art.65 din Codul muncii) nu i se blocheaza postul. Dupa o zi-doua poate angaja pe altcineva in locul dvs.
3. Nu exista baza legala sa va inceteze CIM pentru ca ati fost in concediu medical. Sefa dvs. ori nu cunoaste legile ori se face ca nu le cunoaste. Vrea sa va intimideze si sa va forteze sa plecati. dar nu e dupa cum vrea ea.
4. Tineti legatura cu noi cu ce se mai intampla si va vom invata ce sa faceti!
Succes!
Buna ziua din nou...am mai discutat cu sefa mea...si ea mi-a zis ca ar dori sa ma trimita in somaj dar daca ma concediaza cum ati precizat si dumneavoastra cu art 65 apare o problema fiindca au fost desfintate inca 2 posturi cel de reprezentant vanzari si unul de lucrator comercial...postul meu este tot de lucrator comercial si at daca l-ar desfinta si pe al meu nu ar mai putea face angajari pe acest post si mi-a zis ceva nu stiu daca am inteles sigur ca nu exista nomenclatura ca sa faca alt post....nu stiu sigur ce sa zic sper sa ma lamuriti dumneavoastra sa fiu sigura ca nu se poate face nimic pt a ma trimite in somaj...ma gandesc ca nu poti obliga firma sa deschida un alt post ...astept raspuns si va multumesc anticipat
Totul depinde, asa cum au incercat colegi mei sa va explice pana acum, de faptul daca sau nu la firma dv. au avut loc conciedieri colective, pentru ca daca sau concediat(desfintat posturi) sa zicem 10 salariati din un total de 23 de salariati in decurs de 30 de zile atunci e conciediere colectiva si nu se mai pot reinfinta acele posturi,.......daca s-au facut concedieri pentru 9 persoane din totalul de 25 atunci nu este concediere colectiva, si se pot reinfinta posturile...........In concluzie vorbiti cu sefa dv. si analizati prevederile art.68 daca nu va incadrati cu numarul de concedieri in aceste prevederi, sefa dv. va poate concedia si pe dv. si dupa aceea sa reinfinteze postul .......





Art. 68. - Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui număr de:

a) cel puţin 10 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;

b) cel puţin 10% din salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 100 de salariaţi, dar mai puţin de 300 de salariaţi;

c) cel puţin 30 de salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.

(2) La stabilirea numărului efectiv de salariaţi concediaţi colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri.
daca s-au facut deja 9 concedieri individuale, sefa dvs nu trebuie decat sa astepte fix 31 zile de la data ultimei decizii de concediere individuala ca sa poata face alta decizie.

daca nu sunt deja 9 concedieri individuale, atunci poate sa va inainteze preavizul si apoi sa faca decizia.

in cazul concedierilor individuale legea nu interzice angajarea unei alte persoane.

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva sau nu RAMONICI RAMONICI Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Societatea la care lucrez este nevoita sa faca concedieri. Daca se vor concedia 9 angajati cu art 65 alin 1 si 5 ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala danares danares In cazul concedierilor individuale, restructurarea posturilor, dupa ce perioada am voie sa reinfiintez aceleasi posturi. Este firma obligata sa reangajeze ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala ContSters109723 ContSters109723 Am fost informata in baza unei decizii(preaviz) din data de 17.07.09 (cand eram in CO)ca postul ocupat a fost desfiintat in urma unei Hotarari, din motive ... (vezi toată discuția)