Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel considerat tardiv?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel considerat tardiv?

Buna ziua,

In data de 07.04.2016 s-a comunicat hot.jud. din 01.2016 iar cealalta parte a depus apel in 19.04.2016. Prin hotararea emisa am castigat niste drepturi de la angajator si a avut termen de apel 10 zile. Stiu ca nu se calculeaza prima zi si ultima dar nu este totusi tardiv depus in 19.04.2016?
Va multumesc.
silvian600, utilizator
Buna Ziua.M-am bucurat mult sa vad,scris negru pe alb,de catre un domn avocat, faptul ca 10 zile libere insemna 12 zile calendaristice,la termenul de 10 zile ale apelului,deoarece aveam dubii daca sunt sau nu sunt in termen cu apelul meu,unde hotarirea atacata mi-a fost comunicata la 01 Febr.2019 si Apelul a fost inregistrat la Tribunal la 12 Febr.2019,dar vad ca sunt in termen.Pentru o mai buna sustinere in instanta,ati putea cita,concret, vreo Decizie a ICCJ sau CCR obligatorie instantelor care scrie la fel de negru pe alb ,ca 10 zile de apel insemna 12 zile calendaristice? Decizia CCR 605/2016,spre exemplu, zice de ora de inchidere a registraturii in ultima zi dar tot nu zice care este ultima zi...In cazul meu dies a quo este clar 1 febr data comunicarii dar nu gasesc dies ad quem nicaieri in vreo decizie obligatorie instantelor de judecata...
Bună ziua !Aș dori vă rog dacă puteți să-mi spuneți în cazul în care s -a pronunțat de către tribunal o sentință definitivă în apel într -un proces civil menționându -se în aceasta că se respinge apelul deoarece acesta a fost declarat tardiv, ce cale de atac mai pot să am știind că am declarat apelul în termen ?Mulțumesc anticipat!

DAN POPESCU a scris:

10 zile libere inseamna 12 zile calendaristice, termenul de apel a expirat pe data de 18.04.2016,astfel ca,depunerea apelului pe data de 19.04.2016 este tardiva(in masura in care hotararea a fost comunicata partii adverse tot pe data de 07.04.2016), cu atat mai mult cu cat 18.04.2016 a fost zi lucratoare(luni).

danalida, utilizator