Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren cu cabana edificata ulterior dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren cu cabana edificata ulterior dar neintabulata, pretentii in partaj

Buna ziua. parintii au donat fiicei un teren cu fanat si pomi fara sarcini. Pe teren exista o cabana neintabulata pe care asa au cumparat-o parintii (vanzare-cumparare pt teren cu fanat si pomi, fara aducerea in discutie a cabanei, si totusi s-au considerat proprietari). Ulterior parintii au renovat-o partial si lejer in timpul liber, nu au intabulat-o intre timp. Peste 3 ani parintii divorteaza si unul din ei cere partaj, inclusiv casa de pe teren despre care spune ca e edificata in timpul casatoriei lor (fals) si casa nu a fost cuprinsa in donatie. X-( Exista vreo lege care vine in ajutorul fiicei sa scoata de la masa de partaj aceasta cabana? Intentia de donare a fost atat a terenului cat si a cabanei. Va multumesc anticipat pentru raspuns. :((
@DinuX
Nu, nu are autorizatie si nici un alt act care sa demonstreze existenta acesteia.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Domnule @petricadracea
imi puteti spune un articol din lege care sa sustina acest lucru? Mi-ar fi de mare ajutor.

In proces, care inca se afla in etapa de fond, s-a cerut expertiza.

[edit : mesaj conexat cu precedentul]
trandafir2, moderator
Sunt interesata si eu sa stiu mersul procesului, sunt in aceeasi situatie. Am obtinut prin partaj un teren (fara plata de sulta catre fostul) pe care exista o constructie neintabulata, asa cum spuneti si d-voastra, la momentul respectiv se stia ca acea constructie urmeaza terenul si imi va reveni in proprietate odata cu terenul. Ulterior, dupa mai mult de 3 ani, fostul meu sot a deschis proces prin care isi revendica acea constructie ca fiind a lui, motivand ca in procesul de partaj, doar terenul mi-a revenit mie. Procesul e inca pe rol.
Cris1971, utilizator
Urata situatie... ce sa facem? Avem nevoie de articole din lege care sa ne vina in ajutor. Din pacate am consultat 2 avocati care nu mi-au putut da un raspuns clar scriptic.
Am gasit un articol in noul cod de procedura civila care ar putea fi aplicat. (?)

ART. 583 Realizarea unei lucrari autonome cu caracter durabil asupra imobilului altuia
de asemeni:
Art. 559
Art. 567: Dobândirea dreptului de proprietate prin accesiune
art.578

Ce pareri aveti?

mimoza99, utilizator
Nu stiu daca ne incadram la noul cod civil daca constructiile au fost edificate mai demult desi am mai primit un raspuns pe alt topic are viza exact ce spuneti d-voastra.

www.avocatnet.ro/content/for...