Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noul Cod Civil sau vechiul Cod Civil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noul Cod Civil sau vechiul Cod Civil?

Cand a intrat in vigoare Noul Cod Civil?

Care este continutul articolelor 998 si 999 din Noul Cod civil?

Care este continutul articolelor 998 si 999 din Vechiul Cod civil?
Cryss68 a scris:

.....Mai deranjez cu o intrebare care sunt articolele corespondente ale art. 998 si 999 din vechiul cod in noul cod?

Nou Cod Civil:
SECTIUNEA 1: Dispozitii generale
Articolul 1349: Raspunderea delictuala
(1) Orice persoana are indatorirea sa respecte regulile de conduita pe care legea sau obiceiul locului le impune si sa nu aduca atingere, prin actiunile ori inactiunile sale, drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane.
(2) Cel care, avand discernamant, incalca aceasta indatorire raspunde de toate prejudiciile cauzate, fiind obligat sa le repare integral.
(3) In cazurile anume prevazute de lege, o persoana este obligata sa repare prejudiciul cauzat de fapta altuia, de lucrurile ori animalele aflate sub paza sa, precum si de ruina edificiului.
(4) Raspunderea pentru prejudiciile cauzate de produsele cu defecte se stabileste prin lege speciala.
.....

SECTIUNEA 3: Raspunderea pentru fapta proprie
Articolul 1357: Conditiile raspunderii
(1) Cel care cauzeaza altuia un prejudiciu printr-o fapta ilicita, savarsita cu vinovatie, este obligat sa il repare.
(2) Autorul prejudiciului raspunde pentru cea mai usoara culpa.