Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare societate pentru nedepunerea balntelor la ORC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare societate pentru nedepunerea balntelor la ORC

Se percep anumite amenzi sau taxe in momentul in care Tribunalul hotareste dizolvarea unei societati com. datorita nedepunerii balantelor contabile la ORC..?
Sau mai bine zis ce risc? urmeaza sa fie procesul in septembrie?
nimic ..firma a fost infintata ..pentru ca era student si aveam reducere si credeam ca o sa fie de folos... si nu am folosito la nimic ..doar am intocmit actele la inceput de 2 ani cred ...si acum am primit o citatie de la ORC prin care ma anuntza ca in septembrie ..o sa fie proces pentru dizolvarea societatii pentru nedepunerea situatilor financiare...nu am nimic impotriva sa o dizolve ..dar nu asa vrea sa platesc ..impozit sa alte taxe pt ea
Daca nu aveti activitate pe aceasta societate nu aveti nici dari la stat de plata-in cel mai rau caz amenzi pt.nedepunerea in termen a declaratiilor fiscale care trebuiau depuse la administratia financiara dar sa speram ca nu aveti ast ghinion.
In privinta taxelor si tot ceea ce rezulta din lichidarea soc.de catre un judecator delegat al Reg.Com.,nu platiti nimic.
Daca nu aveti nimic impotriva puteti sa nu va prezentati.
Ramane problema impozitului forfetar.
Pentru nedepunerea situatiilor financiare anuale lla ORC , trei ani consecutivi societatea va fi dizolvata .
Daca ati fost citat inseamna c nu ati depus situtiile financiare la ORC. Va trebui s-au sa depuneti situatiile financiare si sa sa depuneti o intampinare. Procesul se poate judeca si i lipsa dvs. oricum veti pati taxele de timbru care nu sunt mari. In caz contrar consecinta va fi dizolvaea societatii dvs.