Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... subordonare comisie de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

subordonare comisie de disciplina

La art. 247 din Codul muncii se precizeaza ca angajatorul dispune de prerogativă disciplinară.

Prin "angajator" se intelege in mod general societatea comerciala privata sau de stat / institutia sau autoritatea publica, acestea fiind reprezentate in mod legal de catre directorul general.

Se poate considera ca directorul general este cel in subordinea caruia se afla comisia de disciplina sau aceasta poate fi subordonata sau sub controlul Consiliului de Administratie?

Exista in legislatia muncii vreo prevedere referitoare la subordonarea comisiei de disciplina?
In RI nu se specifica catre cine se comunica rezultatul cercetarilor disciplinare si sub ce forma. Exista doar obligatia din codul muncii de a fi comunicata decizia angajatului pentru ca acesta sa o poata contesta in instanta daca este cazul.

Insa in reg. intern se precizeaza explicit ca "in toate cazurile, cel care a facut cererea/reclamatia va fi incunostiintat despre masurile luate" si la alt pct. ca "directorul general are obligatia sa comunice salariatului raspunsul sau in termen de 30 de zile calandaristice de la primirea cererrii sau a reclamatiei, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila".

Eu inteleg prin aceste doua prevederi ca raspunsul trebuie sa contina masurile luate, daca se confirma sau infirma cele din sesizare, respectiv, rezultatul cercetarii disciplinare in cazul in care a trimis spre solutionare sesizarea catre comisia de disciplina.

Raspunsul DG a fost doar ca sesizarea a fost trimisa CD care s-a intrunit in data x, atat si nimic mai mult. Decizia de nesanctionare fusese semnata de DG anterior raspunsului comunicat.
Reveniti cu o noua solicitare catre director, alta solutie nu aveti.
La asta m-am si gandit. Macar il stresez pana cedeaza psihic si da un raspuns corespunzator! :)