Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cand poate fi adaugata o persoana la plata intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cand poate fi adaugata o persoana la plata intretinerii

Am si eu o nelamurire. Parintii mei vin zilnic si stau cam 10 ore. Presedintele vrea sa-i puna la intretinere desi i-am explicat ca ei locuiesc in alta parte si acolo isi platesc la zi cotele la intretinere.

Este drept ce vrea presedintele sau eu am dreptate cand ii spun ca ceea ce face constituie un abuz.

Ce trebuie facut pentru rezolvarea acestei probleme? In acest caz se gasesc toate bonele care sunt angajate sa vada de copii minori. Ar trebui sa fie puse toate bonele la intretinere?
flori_d, utilizator
Multstimate domn o sa radeti dar politia este in masura la sesizarea Asociatiei sa acorde sprijinul pentru indentificarea persoanelor care locuiesc temporar in bloc si pot da rezultatul celor constatate in scris si aceste inscrisuri pot fi folosite ce ati zice daca la 80%din proprietarii blocului in care locuiti ar stationa temporar la date diferite cate 2,3 ,4persoane ca asa au nevoie ia ziceti ce ar fi conteaza?da de ce sa nu faca toata lumea asa daca se poate?si sa platiti toti la fel ?si sa mai fie si animale de companie la uni dintre proprietari,si dv.sa fiti familia care aveti un apartament acolo?ca asa sa intamplat

Ce ziceti noi am avut o familie de romi care din prea multa dragoste fata de rude le aducea in apartament le ingrija si mai erau uni care decedau la dumnealor si ce credeti ii scotea pe holul blocului la prveghi bineinteles nimeni din proprietari nu declara vre-o persoana in plus.
Adriantot, moderator
totusi ,zilnic.parintii pot genera murdarie pe casa scarii,consum lumina,utilizare instalatii sanitare,etc..este totusi un consum platit de ceilalti...si daca mai exista si lift...pana la ultimul etaj....amiabil ar fi scaderea de o persoana de la bunici si aici trecere o pers
Pentru a nu-i pune la plata pe vizitatori ar trebui pusi la intrare botosi si lanterne iar liftul sa fie prevazut cu cartele magnetice.
La intrare poate fi montat si un scaner care sa ii identifice pe vizitatori, in cazul in care acestia nu parasesc locatia intr-un timp limita sa se declanseze o alarma iar potera asociatiei sa ii caute si sa ii azvarle in strada.
criandra a scris:
... doamna vizitatoare i-a intors pe toate partile cu legi si argumente si pur si simplu le-a inchis gura....mentionand mereu cele 15 zile consecutive.

Poate oamenii au tacut din bun simt si nu pe acest argument. Nicaieri in legislatie nu se prevede ca se trec la intretinere doar cei ce locuiesc peste 15 zile consecutiv.
Nicaieri in legislatie nu scrie ca se trec la intretinere daor cei care dorm in apartament asa cum sustine altcineva mai sus.
In legislatie se prevede ca se trec la intretinere persoanele ce stau in apartament peste 15 zile dar si cele care desfasoara activitati in apartamente. In acest sens, de exemplu, un proprietar poate lasa cheile apartamentului unei echipe de 7 oameni care timp de o luna lucraeza 7-12 ore/zi renovand complet apartamentul in timp ce proprietarul este in California. Ce facem? Trecem sau nu persoane la intretinere? Eu zic sa trecem pentru ca legea ne permite.
Alte cazuri cu bone, cu rudele venite la examene, cu nepotul sau soacra ce satu vreo doua luni pe la noi, trebuie judecat de la caz la caz si acolo unde este cazul, trebuie trecuti la intretinere. Nu vreau sa exagerez dar nu are importanta daca o persoana este trecuta la intretinere in alta asociatie si atat timp cat vine zilnic in asociatia noastra, urca si coboara cu liftul, aprinde lumina pe casa scarii si produce gunoi, trebuie trecut la intretinere. De fapt intretinerea pe persoana este o suma mica tocmai pentru a acoperi aceste 2 cheltuieli: energia electrica si gunoiul. La noi in asociatie supe pe persoana poate fi 10-15 lei/luna. Nu cred ca pentru o asemenea suma ar trebui ca soacra sau nepotul sa intre pe ascuns in scara ca sa nu fie vazut de vecini si trecut la intretinere.
Adriantot a scris:

criandra a scris:
... doamna vizitatoare i-a intors pe toate partile cu legi si argumente si pur si simplu le-a inchis gura....mentionand mereu cele 15 zile consecutive.

Poate oamenii au tacut din bun simt si nu pe acest argument. Nicaieri in legislatie nu se prevede ca se trec la intretinere doar cei ce locuiesc peste 15 zile consecutiv.
Nicaieri in legislatie nu scrie ca se trec la intretinere daor cei care dorm in apartament asa cum sustine altcineva mai sus.
In legislatie se prevede ca se trec la intretinere persoanele ce stau in apartament peste 15 zile dar si cele care desfasoara activitati in apartamente. In acest sens, de exemplu, un proprietar poate lasa cheile apartamentului unei echipe de 7 oameni care timp de o luna lucraeza 7-12 ore/zi renovand complet apartamentul in timp ce proprietarul este in California. Ce facem? Trecem sau nu persoane la intretinere? Eu zic sa trecem pentru ca legea ne permite.
Alte cazuri cu bone, cu rudele venite la examene, cu nepotul sau soacra ce satu vreo doua luni pe la noi, trebuie judecat de la caz la caz si acolo unde este cazul, trebuie trecuti la intretinere. Nu vreau sa exagerez dar nu are importanta daca o persoana este trecuta la intretinere in alta asociatie si atat timp cat vine zilnic in asociatia noastra, urca si coboara cu liftul, aprinde lumina pe casa scarii si produce gunoi, trebuie trecut la intretinere. De fapt intretinerea pe persoana este o suma mica tocmai pentru a acoperi aceste 2 cheltuieli: energia electrica si gunoiul. La noi in asociatie supe pe persoana poate fi 10-15 lei/luna. Nu cred ca pentru o asemenea suma ar trebui ca soacra sau nepotul sa intre pe ascuns in scara ca sa nu fie vazut de vecini si trecut la intretinere.

Nu stiu cum e la dvs.dar la noi cheltuielile pe persoana sunt mult mai mari.
Exemplific:se pune in sarcina fiecarei persoane si se calculeaza in afara de gunoi si electricitate si plata salariilor,plata pierderilor/furturilor de apa calda/rece/consumul de gaz metan/cota parte la incalzire(unde este cazul) si poate imi scapa ceva.Nu-i normal sa-i pui la plata pe vizitatori decat in conditiile stabilite de hotararea CEx si cu dovada ca este asa!
La partea cu dovada achiesez la ce a spus utilizatorul Cyan.