avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie pana la varsta de 3 ani a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie pana la varsta de 3 ani a copilului

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti, daca fetita mea implineste 2 ani pe 7 octombrie 2014 si eu ma intorc la serviciu cu 62 zile mai devreme, respectiv pe 5 iulie 2016, voi beneficia de prelungirea stimuletul de insertie pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului? Mentionez ca tatal nu a efectuat o luna de concediu de cresterea copilului pentru ca era dezavantajos din punct de vedere financiar. Cum se procedeaza? Ce acte trebuie sa depun pentru a beneficia de stimulentul de insertie prelungit pana la 3 ani? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 31 Ianuarie 2019
Nu mai puteti beneficia de prevederile legii privind acordarea stimulentului de insertie.
copilul meu sa nascut an 2016 oct 29 pot beneficia de 3 ani stimul insertie
adryanadryan a scris:

copilul meu sa nascut an 2016 oct 29 pot beneficia de 3 ani stimul insertie



Puteti beneficia numai daca sunteti in CCC si reveniti la munca inainte de data de 29 august 2018.

Buna ziua..Am beneficiat de indemnizatie de createre a copilului pana in data de 2 03 2017 tinand cont ca,copilul implineste varsta de 2 ani pe data de 2 05 2017 atunci m-am rentors la munca pantru a beneficia de stimulent pana la implinirea varstei copilului de 3 ani .Pe data de 30 05 2017 am incetat contractul de munca dar eu am continuat sa iau stimulentul ne mai fiind angajat nici pana in ziua de astazi.Intrebarea mea este ce se intampla cu bani care iam luat data eu nu am mai avut nici un venit dupa data de 30 05 2017?in luna iulie 2018 voi avea un alt copil.Mai pot beneficia de indemnizatie?va multumesc
In acest caz, veti fi pusa la restituirea sumelor primite.

Alte discuții în legătură

Prelungire stimulent de insertie? alinutizka alinutizka Buna! Fetita mea implineste 2 ani in 10 noiembrie, iar eu am renuntat in urma cu un an la indemnizatia de crestere a copilului pt ca m-am intors la munca, ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie GabrielaBancila GabrielaBancila Buna ziua! Copilul meu va implini pe 02.08.2016 2 ani. Am avut cerere initiala CCC de 1 an , m-am intors la servici cand copilul avea 9 luni, beneficiind de ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie alin123456789 alin123456789 Buna ziua. Din ce am citit in in modificarile la ordonanta OUG 111/2010 stimulentul de insertie se acorda pana la varsta de 3 ani daca esti deja in plata ... (vezi toată discuția)