avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie pana la varsta de 3 ani a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie pana la varsta de 3 ani a copilului

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti, daca fetita mea implineste 2 ani pe 7 octombrie 2014 si eu ma intorc la serviciu cu 62 zile mai devreme, respectiv pe 5 iulie 2016, voi beneficia de prelungirea stimuletul de insertie pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului? Mentionez ca tatal nu a efectuat o luna de concediu de cresterea copilului pentru ca era dezavantajos din punct de vedere financiar. Cum se procedeaza? Ce acte trebuie sa depun pentru a beneficia de stimulentul de insertie prelungit pana la 3 ani? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 31 Ianuarie 2019
@ danielghsjddd

Dvs. indepliniti conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC?

Mama a beneficiat de CCC?
Eu am lucrat an 2017 8 luni la o firma de paza dupa an 2018 mam angajat tot la o firma de paza si aici am aproape 5luni sotia nu lucreaza

Cornel Vasile a scris:

@ danielghsjddd

Dvs. indepliniti conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC?

Mama a beneficiat de CCC?

Care este data nasterii copilului ?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Iulie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
24 martie 2018

Cornel Vasile a scris:

Care este data nasterii copilului ?

Detaliati exact ce statut ati avut in perioada : aprilie 2016 - martie 2018

Alte discuții în legătură

Prelungire stimulent de insertie? alinutizka alinutizka Buna! Fetita mea implineste 2 ani in 10 noiembrie, iar eu am renuntat in urma cu un an la indemnizatia de crestere a copilului pt ca m-am intors la munca, ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie GabrielaBancila GabrielaBancila Buna ziua! Copilul meu va implini pe 02.08.2016 2 ani. Am avut cerere initiala CCC de 1 an , m-am intors la servici cand copilul avea 9 luni, beneficiind de ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie alin123456789 alin123456789 Buna ziua. Din ce am citit in in modificarile la ordonanta OUG 111/2010 stimulentul de insertie se acorda pana la varsta de 3 ani daca esti deja in plata ... (vezi toată discuția)