Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Aplicare OUG 20/2016
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Aplicare OUG 20/2016

Cum se calculeaza salariul pentru un functionar public/ inspector grad principal, gradatia 3 salariu de baza 1430 in conditiile in care in aceeasi institutie mai exista un functionar public/inspector tot grad principal, gradatia 5 cu un salariu de baza de 1730? In acest caz oug are aplicabilitate? Se aduce salariatul cu salariul mai mic la acelasi nivel (dupa ce se scade sporul de vechime(diferenta)) si se recalculeaza salariul?
cristina muntean, utilizator
Adica daca eu sunt la vechime 3 si persoana cealalta 5 nu mi se da nimic ca nu avem aceeasi vechime? Mi se pare absurd. Pai asta ar insemna sa mai astept 9 ani sa ajung la gradatia 5.
din pacate asta este raspunsul pe care l-am primit si eu de la resurse umane.... sa treca timpul......