Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta de la medicul de familie pentru somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta de la medicul de familie pentru somaj

pt a beneficia de somaj trebuie sa fii apt de munca ... clar
adeverinta de la medicul de familie aici am o nelamurire - se plateste ? cat ? ( unii percep 5 lei , altii 15 lei )
in plus de la somaj trimt oamneii inapoi daca au trecut 24 de ore de la eliberare ?!!!!!!:O
cine ma poate ajuta cu act normativ in sensul acesta
:"> de taxa de 5 lei am mai auzit.... aici nu stiu sa va spun cat e de legala sau nu...
nu toti medicii procedeaza asa.
se numeste coplata si este inventata de dl Bazac.

are la baza modelul sanitar din austria care, in prezsent, nu stie cum sa scape de el. dar ce nu-i bun la altii... las' ca merge la romania
Eu credeam ca "coplata" va intra in vigoare abia in toamna, eventual de la 1 septembrie...:sorry::sorry:
:stunned:
...deja e in vigoare??
Asta cu plata la medicul de familie este mai veche, de pe vremea celuilalt guvern.
Ok, multumesc:D...in cazul acesta, cei 5 lei din coplata care va intra in vigoare anul acesta- legea data de actualul guvern, se adauga la cei 5 lei din legea fostului guvern? sau legea coplatii de anul acesta doar o mai subliniaza inca o data?