avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru - contencios administrativ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru - contencios administrativ

Bună ziua,

Am depus, la Tribunal, o cerere de chemare în judecată a unei instituții mai demult. Procesul se găsește în faza în care am depus răspunsul la întâmpinare, iar Tribunalul mi-a trimis citația prin care părțile să se prezinte în fața instanței.

Problema, mai degrabă nelămurirea, este că în citație scrie: să depun la dosar dovada achitării taxei judiciare de timbru în original. Nu îmi dau seama de ce mi-ar cere așa ceva atât timp cât am depus copia în primă fază, după ce mi-a comunicat Tribunalul valoarea taxei de timbru. Oricum, fără dovada achitării taxei, instanța nu ar fi putut să dea curs cererii mele de chemare în judecată, iar cererea ar fi fost anulată.

În concluzie, știe cineva de ce mi s-ar cere originalul dovezii de achitare a taxei judiciare de timbru? Care ar fi baza legală pentru așa ceva? În Codul de procedură civilă nu scrie nimic despre așa ceva.

Mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 4 August 2016
RoSo, utilizator
Cel mai recent răspuns: RoSo , utilizator 13:57, 12 August 2016
Are sens ce-mi scrieți.
Mulțumesc pentru răspuns.
Am cautat pe google: taxa judiciara in original

si am gasit din prima: [ link extern ]

" Dovada plăţii taxei de timbru se ataşează cererii în original, iar nu în copie certificată de parte conform cu originalul, pentru a putea fi anulată de instanţă spre a nu fi folosită într-un alt dosar. Dacă partea depune doar copia, instanţa îi va pune în vedere obligaţia depunerii originalului, sub sancţiunea suspendării cauzei, potrivit dispoziţiilor art. 242 alin. (1) NCPC, iar nu a anulării cererii ca netimbrate
"
Google e prietenul dumneavoastra :)
eusaisapte a scris:

Am cautat pe google: taxa judiciara in original

si am gasit din prima: [ link extern ]

" Dovada plăţii taxei de timbru se ataşează cererii în original, iar nu în copie certificată de parte conform cu originalul, pentru a putea fi anulată de instanţă spre a nu fi folosită într-un alt dosar. Dacă partea depune doar copia, instanţa îi va pune în vedere obligaţia depunerii originalului, sub sancţiunea suspendării cauzei, potrivit dispoziţiilor art. 242 alin. (1) NCPC, iar nu a anulării cererii ca netimbrate
"
Google e prietenul dumneavoastra :)


Bine de știut. Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru achitata. cerere anulata ca netimbrata. cerere de reexaminare sau apel? mariusstoican mariusstoican Buna ziua, Am formulat o cerere avand ca obiect contestatie la executare impotriva unei executari silite al carei titlu executoriu avea termenul de ... (vezi toată discuția)
Repunerea pe rol dupa dezinvestire; reexaminarea catinf catinf Buna ziua, Am depus o actiune de contestatie la executare prin care am cerut anularea incuviintarii executarii silite si desfiintarea dosarului. Am primit o ... (vezi toată discuția)
Temeiul legal privind solicitarea instantei pentru depunerea ... cyan cyan Temeiul legal privind solicitarea instantei pentru depunerea taxei de timbru judiciar in original. Mi-a fost anulata o cerere de chemare in judecata pe motiv ... (vezi toată discuția)