Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Introducerea in cauza a unei institutii publice
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Introducerea in cauza a unei institutii publice

Buna ziua!

As dori sa stiu care ar fi institutia de drept care ar justifica introducerea in cauza a unei institutii publice ierarhic superioara celei care este reclamanta.
Situatia pe scurt este urmatoarea : o institutie publica cheama in judecata persoane fizice (pentru anularea unor acte/certificate) ca urmare a unei Adrese primite de la institutia ierarhic superioara (din Bucuresti), instituite care in baza unor acte legislative coordoneaza, indruma, etc. activitatea reclamantei.
Va multumesc!
PS : va intreb din punctul de vedere al reclamantei, instituia publica.
andrearox, utilizator
art. 221 din CC “Dacă prin lege nu se dispune altfel, persoanele juridice de drept public sunt obligate pentru faptele licite sau ilicite ale organele lor, în aceleaşi condiţii ca persoanele juridice de drept privat.”

Imposibilitatea de individualizare a autorului faptei ilicite Art. 1.370
Daca prejudiciul a fost cauzat prin actiunea simultana sau succesiva a mai multor persoane, fara sa se poata stabili ca a fost cauzat sau, dupa caz, ca nu putea fi cauzat prin fapta vreuneia dintre ele, toate aceste persoane vor raspunde solidar fata de victima.

Raspunderea solidara Art. 1.382
Cei care raspund pentru o fapta prejudiciabila sunt tinuti solidar la reparatie fata de cel prejudiciat.