Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua ,
Ce se intampla daca o angajata are contract pe perioada determinata , este in concediu de crestere copil cu durata de 2 ani si cim se termina cand copilul are 5 luni ? CIM inceteaza conform dipozitiilor sau este prelungit automat pana la finalul concediului de crestere a copilului ?

Multumesc!
1. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC nu trebuie sa aveti neaparat un CIM suspendat.

2. Este suficient sa demonstarti ca nu aveti venituri din salarii si acest lucru se poate demonstra si prin incetarea CIM.