avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru achitata. Cerere anulata ca netimbrata. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru achitata. Cerere anulata ca netimbrata. Cerere de reexaminare sau apel?

Buna ziua,

Am formulat o cerere avand ca obiect contestatie la executare impotriva unei executari silite al carei titlu executoriu avea termenul de prescriptie implinit.

Am achitat taxa judiciara de timbru si am trimis dovada platii prin posta la judecatorie cu aprox. o luna inainte de primul termen de judecata.

Insa, instanta a admis exceptia netimbrarii, invocata din oficiu, si a anulat cererea ca netimbrata, cu drept de apel in termen de 10 zile de la comunicare(cererea a fost solutionata prin hotarare).

Intrucat hotararea este inca in redactare, nu pot verifica dosarul pentru a vedea daca chitanta este sau nu la dosar.

Ce este de facut in cazul acesta? Cerere de reexaminare sau apel?
Si eu sunt de parere ca apelul este calea de atac.

Ca sa nu va complicati si sa pierdeti vremea declarati apel.
Solicitati trimitera cauzei inapoi pt a fi judecata contestatia caci altfel se pierde o cale de atac. In plus tb sa continue procedura administrativă, sa se dea termen si sa se discute cauza pe fond.
Mi s-a comunicat sentinta ieri iar astazi am fost sa studiez dosarul. Chitanta se afla la dosar. De precizat ca chitanta a fost transmisa judecatoriei odata cu raspunsul la intampinare. Mai mult, deoarece instanta mi-a pus in vedere sa depun copie de pe intampinare formulata de intimata, am atasat biletele pt a se diferentia documentele pentru instanta de cele spre comunicare(pe biletelul pentru instanta am precizat in mod clar ca atasez raspunsul la intampinare, dovada achitarii taxei judiciare de timbru si copie de pe intampinarea intimatei).

Initial am crezut ca documentele nu au ajuns la dosar(fiind vacanta judecatoreasca) insa nu este cazul deoarece in preambulul sentintei este precizat faptul ca am depus raspuns la intampinare insa nu am achitat taxa judiciara. Cum de nu au observat si chitanta taxei judiciare, nu pot sa-mi dau seama.

Va rog sa-mi spuneti daca am formulat corect apelul, ce ar mai trebui sa adaug sau ce ar trebui sa modific.

Va multumesc!



Domnule Presedinte,

Subsemnatul,...

in contradictoriu cu ...

formulam urmatorul:

APEL

impotriva sentintei civile nr. xx din data de xx.xx.2016 pronuntata in dosarul nr. xxxxx/299/2016,
prin care solicitam admiterea apelului, anularea sentintei atacate si trimiterea cauzei spre rejudecare la Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti



MOTIVARE


In fapt, la data de xx.xx.2016 am primit citatie emisa la xx Iunie 2016 din partea instantei prin care ni s-a pus in vedere indeplinirea obligatiilor indicate prin anexa atasata citatiei, si anume:

- de a achita taxa judiciara de timbru in cuantum de 1000 lei, sub sanctiunea anularii cererii;
- de a achita executorului judecatoresc costurile fotocopierii dosarului de executare conform art. 716 alin. 2 C. pr.civ., sub sanctiunea suspendarii judecatii;
- de a trimite copie de pe intampinare si de a depune raspuns la aceasta in termen de 10 zile de la comunicare.

Taxa judiciara de timbru in cuantum de 1000 lei a fost achitata in data de xx.xx.xxxx, chitanta fiind transmisa, in original, prin posta la instanta, prin scrisoare recomandata, in data de xx.xx.xxxx, impreuna cu raspunsul la intampinare si copie de pe intampinarea formulata de catre intimata, iar acestea au fost primite in data de xx.xx.xxxx. Anexăm recipisa poștală si dovada plății serviciului de corespondență internă AR neprioritar în copii certificate conform cu originalul.

Astfel, obligatia de a achita taxa judiciara de timbru aferente contestatiei la executare stabilita in sarcina subsemnatului a fost indeplinita, cu respectarea dispozitiilor art. 20 alin. (1) din Legea nr. 146/1997 care prevede ca „Taxele judiciare de timbru se platesc anticipat.”


Prin sentinţa civila nr. xxxx/ xx.xx.2016 pronunţată în prezentul dosarul, instanţa a admis exceptia netimbrarii invocata din oficiu si a anulat cererea ca netimbrata.

In preambulul acestei sentinte se precizeaza ca “subsemnatul-reclamant a depus raspuns la intampinare, insa nu a achitat taxa judiciara de timbru.”

In urma consultarii dosarului, subsemnatul am constatat ca dovada achitarii taxei judiciare de timbru (chitanta) se afla la dosar (fila 59) impreuna cu raspunsul la intampinare si copia de pe intampinarea formulata de catre intimata.

Apreciem ca solutia primei instante este nelegala si netemeinica intrucat aceasta este rezultatul unei erori, dovada achitarii taxei judiciare de timbru aflandu-se la dosar la momentul dezbaterii fondului.


Prin urmare, având în vedere aceste considerente, vă solicităm admiterea apelului, anularea sentintei atacate si trimiterea cauzei spre rejudecare la Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti.

În drept, art. 466 si urm. C.pr.civ.

În dovedire, solicităm încuviinţarea probei cu înscrisuri. În cadrul probei cu înscrisuri, depun următoarele înscrisuri în copii certificate pentru conformitate cu originalul:
- Chitanta nr. xxx privind achitarea taxei judiciare de timbru aferente contestatiei la executare,
- Citatia emisa la xx Iunie 2016 si anexa atasata citatiei,
- recipisa poștală si dovada plății serviciului de corespondență internă AR neprioritar

Solicităm, în măsura în care nu se va prezenta niciun reprezentant convenţional, pana la sfarsitul sedintei de judecata, judecarea cauzei în lipsă, potrivit art. 411 alin. 1 pct. 2 CPC.


Domnului Presedinte al Judecatoriei Sectorului 1 Bucuresti
spre competenta solutionare Tribunalului Bucuresti, sectia civila
Indicati exact fila din dosar la care se afla chitanta in original.
gerberga a scris:

Indicati exact fila din dosar la care se afla chitanta in original.


Am mentionat in aparare ca in urma consultarii dosarului chitanta se afla la dosar la fila 59.

As dori sa stiu daca este corecta formularea "Apreciem ca solutia primei instante este nelegala si netemeinica intrucat aceasta este rezultatul unei erori, dovada achitarii taxei judiciare de timbru aflandu-se la dosar la momentul dezbaterii fondului."

Alte discuții în legătură

Repunerea pe rol dupa dezinvestire; reexaminarea catinf catinf Buna ziua, Am depus o actiune de contestatie la executare prin care am cerut anularea incuviintarii executarii silite si desfiintarea dosarului. Am primit o ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru achitata, cerere anulata ca netimbrata RuxandraCibu RuxandraCibu Buna ziua, Am achitat taxa de timbru in contul de trezorerie fara insa a face dovada achitarii ( nu era nicaieri mentionat in comunicare ca dovada platii ... (vezi toată discuția)
Cerere reexaminare, plangere amenda pv rovinieta webberas webberas Buna ziua, Am primit o amenda de rovinieta pentru o masina vanduta si scoasa de la taxe si impozite de anul trecut. Am deschis un dosar la judecatoria ... (vezi toată discuția)