Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retrogradare din functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retrogradare din functie

in urma cu 7 zile am fost retrogradat din functie cu micsorare de salar pe motiv ca am plecat in concediu si nu mi-a pasat de problemele firmei .Carerea de concediu a fost semnata de dir tehnic si a ramas la el in birou fara a sti daca ia dat un nr. de inregistrare . Ce pot face?
daca nu este vorba de o sanctionare, schimbarea salariului si a functiei se face doar prin act aditional la contract cu care trebuie sa fiti si dvs deacord, prin semnarea lui.
daca semnati un astfel de act aditional, nu aveti ce contesta mai apoi.

Schimabrea sarcinilor de lucru fara schimbarea functiei se poate insa face ceva mai simplu, daca in fisa de post ele nu sunt trecute foarte limitativ.
indiferent ce s-ar intampla, NU semnati nici un act aditional de modificare functie si salariu.
aceasta ar insemna ca sunteti de acord cu prevederile actului aditional.

cf art. 72 (2) din CCM unic la nivel national "refuzul salariatului de a accepta o modificare a clauzelor referitoare la felul muncii, locul sau drepturile salariale, nu da dreptul celui care angajeaza de a porceda la desfacerea unilaterala a CIM ptr acest motiv".
la tribunal pentru deschiderea procesului imi trebuie copia deciziei sau a actului aditional? Sau cum motivez abuzul . Sunt pentru prima data la tribunal si nu stiu
pai va trebuie un act doveditor ca sunteti victima unui abuz.

o decizie sau un act aditional
veti face o contestatie in scris si veti atasa actele care dovedesc nedreptatea.
faceti referire la art din codul muncii si CCM unic, etc.
Cam ce sanse am de a castiga procesul