Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retrogradare din functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retrogradare din functie

in urma cu 7 zile am fost retrogradat din functie cu micsorare de salar pe motiv ca am plecat in concediu si nu mi-a pasat de problemele firmei .Carerea de concediu a fost semnata de dir tehnic si a ramas la el in birou fara a sti daca ia dat un nr. de inregistrare . Ce pot face?
1. Depinde ce v-a pus sa semnati.
2. Daca semnati pentru primirea scrisorii de preaviz este bine, inseamna ca va concediaza prin desfiintarea postului (art.65 din Codul muncii) si puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
3. Daca semnati o cerere de incetare a contractului de munca prin acordul partilor (art.55b din Codul muncii) sau o demisie (art.79 din Codul muncii) atunci nu beneficiati de indemnizatie de somaj.
4. Deci, atentie sa nu va pacaleasca.
este vorba de actul aditional de retrogradare din functie si modificare de salariu care mai este valabil pana pe data de 20.09.2009 pe care refuz sa -l semnez. Ulterior mi s-a spus ca desfiinteaza postul fara sa angajeze pe altcineva si ca ma da in somaj . Este posibil?
Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat.
Daca cititi cu atentie raspunsul meu anterior veti intelege ce trebuie sa faceti.