Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acord construire pe imobil ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acord construire pe imobil ipotecat

Am o cladire cu 3 apartamente si 608 mp teren pe care l-am ipotecat la banca. Concomitent am obtinut si autorizatia de construire pt etajare si mansardarea cladirii existente, dupa care mi-am dat acordul unor persoane fizice sa edifice mai multe apartamente pe imobilul existent. Daca nu-mi platesc creditul, banca poate sa execute si restul apartamentelor edificate? Noiii proprietarii cu cine vor trebui sa se judece pt obtinerea imobilelor?
Nu se poate castiga in instanta un drept de superficie cu fixarea unei despagubiri pt banca avand in vedere ca e si un caz social.