avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare prejudiciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare prejudiciu

Care este baza legala pentru ca o societate sa-si recupereze prejudiciul facut de un fost salariat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:51, 7 Aprilie 2017
Cred ca nu am fost explicita in exprimare.
Daca un angajat cu gestiune a produs un minus in gestiune, dar acesta inceteaza raporturile de munca fara ca angajatorul sa fi constatat ca salariatul sau a provocat aceasta paguba in timp ce existau raporturi de munca intre cele 2 parti,fara sa existe o nota de constatare si evaluare a acesteia ,cum se poate indrepta impotriva fostului sau angajat pt a-si recupera paguba ?
Nota bene,nu este vorba despre faptul ca angajatului i se pot face retineri dupa incetarea raportului de munca , art 258 CM ,care este o alta speta
Sau,cu alte cuvinte cum va raspunde patrimonial fostul angajat in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale?
hrs61 a scris:

Cred ca nu am fost explicita in exprimare.
Daca un angajat cu gestiune a produs un minus in gestiune, dar acesta inceteaza raporturile de munca fara ca angajatorul sa fi constatat ca salariatul sau a provocat aceasta paguba in timp ce existau raporturi de munca intre cele 2 parti,fara sa existe o nota de constatare si evaluare a acesteia ,cum se poate indrepta impotriva fostului sau angajat pt a-si recupera paguba ?
.....


Singurele cai aflate la îndemână angajatorului păgubit este aceea de a sesiza instanță competentă sau medierea.

Sarcina probei în conflictele de muncă revine angajatorului, acesta fiind obligat să depună dovezile în apărarea sa până la prima zi de înfăţişare.
La cererea de chemare in judecata va atasa , dupa caz, referate, acte/note constatatoare, expertize, procese verbale, liste de inventar, fise contabile etc..

Pentru a exista raspundere patrimoniala este necesar sa fie întrunite cumulativ urmatoarele conditii de fond:
- calitatea de salariat la angajatorul pagubit,
- fapta ilicita si personala a salariatului, savarsita în legatura cu munca sa,
- prejudiciul cauzat patrimoniului angajatorului,
- raportul de cauzalitate între fapta ilicita si prejudiciu,
- vinovatia salariatului.

Neîndeplinirea cumulativa a acestor conditii înlatura raspunderea patrimoniala,
Bun si ce fel de actiune se introduce in instanta pentru recuperarea prejudiciului?
Obiectul actiunii : Angajarea raspunderii patrimoniale a salariatului, adica obligarea sa la plata sumei de ....lei, reprezentand c/v prejudiciului cauzat societatii.

Temeiul de drept: Art.254 C.mun
freeelis a scris:

hrs61 a scris:

Cred ca nu am fost explicita in exprimare.
Daca un angajat cu gestiune a produs un minus in gestiune, dar acesta inceteaza raporturile de munca fara ca angajatorul sa fi constatat ca salariatul sau a provocat aceasta paguba in timp ce existau raporturi de munca intre cele 2 parti,fara sa existe o nota de constatare si evaluare a acesteia ,cum se poate indrepta impotriva fostului sau angajat pt a-si recupera paguba ?
.....


Singurele cai aflate la îndemână angajatorului păgubit este aceea de a sesiza instanță competentă sau medierea.

Sarcina probei în conflictele de muncă revine angajatorului, acesta fiind obligat să depună dovezile în apărarea sa până la prima zi de înfăţişare.
La cererea de chemare in judecata va atasa , dupa caz, referate, acte/note constatatoare, expertize, procese verbale, liste de inventar, fise contabile etc..

Pentru a exista raspundere patrimoniala este necesar sa fie întrunite cumulativ urmatoarele conditii de fond:
- calitatea de salariat la angajatorul pagubit,
- fapta ilicita si personala a salariatului, savarsita în legatura cu munca sa,
- prejudiciul cauzat patrimoniului angajatorului,
- raportul de cauzalitate între fapta ilicita si prejudiciu,
- vinovatia salariatului.

Neîndeplinirea cumulativa a acestor conditii înlatura raspunderea patrimoniala,




Tocmai acest aspect am dorit sa-l subliniez !

Alte discuții în legătură

Decizia de imputare bubu.g bubu.g Conform art.169 din Codul muncii nici o retinere nu poate fi operata fara hot.judecatoreasca.Prin Ordinul 3518/2008 se prevede un model de decizie imputare ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa platesc zilele de concediu luate? Yolostyle Yolostyle Buna ziua, Mi am luat toate zilele de concediu dupa care mi am dat demisia, si am stat in preaviz in timpul concediului. Angajatorul imi cere sa ii ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna efectuat in avans Stoiadenisa Stoiadenisa Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati, daca se poate, cu urmatoarea speta: O salariata a efectuat pana in luna martie 2015, 20 de zile de concediu de ... (vezi toată discuția)