Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare prejudiciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare prejudiciu

Care este baza legala pentru ca o societate sa-si recupereze prejudiciul facut de un fost salariat?
Data viitoare precizati mai clar ceea ce doriti sa intrebati, intrucat nu vreau sa intru in polemici de alt gen...
Buna seara. Exista posibilitate de recuperare a prejudiciului de la un fost salariat. Prejudiciul a fost constatat dupa 1 an de la incetarea contractului de munca, in momentul in care am fost somati de un tert sa platim facturi si penalitati pentru un contract cu acesta care nu a fost reziliat de catre fostul angajat. Fostul angajat a reprezentat societatea la semnarea acestui contract. Multumesc anticipat pt raspuns.
Se poate angaja raspunderea patrimoniala a fostului angajat. Termenul de prescriptie la dreptului la actiune este de 3 ani.