avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raspundere civila si penala a lucratorului fara forme ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raspundere civila si penala a lucratorului fara forme legale

Care este legea care prevede faptul ca o persoana angajata la negru nu poate fi trasa la raspundere nici civil, dar nici penal ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:57, 27 Septembrie 2016
Sunt angajatori care actioneaza .. prin urmare, chiar si in lipsa unui c.i.m. se poate angaja raspunderea unui salariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati ! - despăgubire promisă, dar neplătită Rozalinda1 Rozalinda1 Buna seara! Lângă casa mea sa ridicat o clădire. In urma săpăturilor făcute ptr fundația clădirii un morman de pământ sa răsturnat pe terenul meu , ... (vezi toată discuția)
Prejudiciu din cauza sindicatului anghel75 anghel75 Buna ziua, Daca Sindicatul companiei la care lucrez a deschis Actiune Civila impotriva angajatorului privind recuperarea unor drepturi materiale prevazute in ... (vezi toată discuția)
Promisiune de angajare nerespectata speed_1978 speed_1978 Buna seara. Ce este de facut in cazul in care un potential angajator nu isi mai respecta acordul privind angajarea? Am dovada scrisa a faptului ca am fost la ... (vezi toată discuția)