Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Convocare adunare generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Convocare adunare generala

Multumesc pentru raspunsurile primite . Am intrat intr-un joc care nu este al meu insa trebuie sa ies cumva din incurcatura asta .Doresc sa imi raspunda cineva avizat daca pentru orice fel de adunare generala ( ordinara,reconvocata,extraordinara ) sunt obligatorii ,cumulativ ,anunturile convocatoare de la aviziere,de la scarile blocurilor,etc ,si tabele cu semnaturile tuturor locatarilor !!
Sunt multi plecati " afara " ,alte locuinte goale si in litigii intre mostenitori,locuitori pe la tara ,apoi dezinteres .... Deci trebuiesc pe langa aceste convocatoare si tabele nominale de la toti locatarii pentru a fi legale aceste adunari ?
Multumesc,
Oricum nu am timp de intocmit SI tabele nominale semnate de proprietari ,in sa dupa atata munca si implicare ( sunt totusi peste 20% acei care solicita organizarea unei ag ) ,mi-ar parea rau in cazul unei contastari sa mi se respinga pe motivul dovezilor CUMULATIV ( convocator si tabele nominale ) .Tin cont de fiecare articol din lege , incercand sa fiu cat mai in interiorul prevederilor sale . Multumesc pentru ajutor si relatii .l
Haideti sa deslusim fraza cu pricina din HG 1588/2008, daca om putea.
Proprietarii sunt anuntati asa (cu "sau")
Art.14
(4) Proprietarii trebuie anuntati, prin afisare la loc vizibil sau pe baza de tabel nominal convocator, asupra datei adunarii generale a asociatiei de proprietari cu cel putin 7 zile inainte ca aceasta sa aiba loc, inclusiv cu privire la ordinea de zi a adunarii generale.

Dovada ca au fost anuntati este o enumerare de 2 posibilitati si singurele. Faptul ca sunt singurele dovezi luate in considerare l-a facut pe legiuitor sa puna acel "si" buclucas.

(5)..................Dovezi ale convocarii si reconvocarii constituie afisul de la avizier si tabelul nominal convocator cu semnaturi