Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista intretinere avizier colorata restantieri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista intretinere avizier colorata restantieri

Buna ziua,

Exista vreo lege in care se interzice afisarea listei de plata la avizier in care este colorata suma de restanta la diverse apartamente ?
Presedintele de bloc a colorat restantieri ca sa iasa in evidenta cei cu restanta. Am citit pe net candva ( nu am mai gasit acum ) un articol cu o lege in care se interzicea asemenea actiuni in asociatia de propietari. Ma intereseaza daca exista lege pentru asemenea actiunii.

Cu respect!
Marian-Ion a scris:

eram curios daca este legal asemenea actiuni.

Din punctul de vedere al asociatiei de proprietari si a proprietarilor este perfect legal sa fie atentionati locatarii care se inregistreaza cu debite
Nu am precizat rau platnici,deoarece oricine se poate confrunta cu situatii speciale,cazuri fortuite personale sau profesionale care sa il determine sa nu poata fi in ziua si la ora cand se incaseaza cotele individuale de intretinere

Corect in tot ceea ce spuneti. Asa cum am mai spus, eram doar curios daca este legal.
Multumesc pentru proptitudinea raspunsurilor.
Cu drag!
Marian
~ Conținut șters la cerere ~