Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizări
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizări

Este legal :
- se calculeze şi să se incaseze penalizări de întârziere, având în vedere faptul că distribuitorii de utilităţi nu au calculat penalizări?

pacat , tot sunteti ,..evaluator....daca nu aveti ce evalua...puteti calcula penalizari pt ce nu ati facut?
dle grecu...stiti ce este fond de rulment si la ce se foloseste?cum puteti mentiona ca acoperiti restantele unor restantieri?
stiam ca se plateste factura din fondul meu de rulment,urmand sa fie complectat cand platesc....si atunci de unde penalizari fond rulment? puteti sa mi raspundeti?
banat, utilizator
cornel1592 a scris:
Este legal :
- se calculeze şi să se incaseze penalizări de întârziere, având în vedere faptul că distribuitorii de utilităţi nu au calculat penalizări?

Da, sigur este legal. Legea 230/2007 si HG 1588/2007 prevede modul de aplicare a sistemului propriu al fiecarei asociatii, fara nici o legatura cu penalizarile facturate de furnizori pentru restantele asociatiei fata de furnizori.
Ganditi-va ca, de exemplu, pentru luna octombrie asociatia de proprieatri trebuie sa plateasca salariile celor ce muncesc in asociatie (administrator, femei de serviciu, instalator...) in prima parte a lunii noiembrie. Ori daca unii proprieatri nu-si platesc cotele repartizate nici dupa 3-4 luni, asociatia nu are de unde acoperi aceste cheltuieli. Iar acesti salariati nu au cum sa factureze catre asociatie penalizari. La fel se intampla cu alte cheltuieli pe care asociatia le face in cursul lunii octombrie si le achita din fondul de rulment dar acesta trebuie completat cat mai repede din incasari pentru ca altfel se epuizeaza. De aceea restantierii vor suporta penalizari chiat daca asociatia nu a fost penalizata de salariatii sai, de magazinul de la care a cumparat materiale de curatenie, de libraria de unde a cumparat chitantiere...
Adriantot, moderator
banat a scris:

pacat , tot sunteti ,..evaluator....daca nu aveti ce evalua...puteti calcula penalizari pt ce nu ati facut?
dle grecu...stiti ce este fond de rulment si la ce se foloseste?cum puteti mentiona ca acoperiti restantele unor restantieri?
stiam ca se plateste factura din fondul meu de rulment,urmand sa fie complectat cand platesc....si atunci de unde penalizari fond rulment? puteti sa mi raspundeti?

Cred ca de fapt dvs nu intelegeti : fondul de rulment este o suma a fiecaruia, iar cand un proprietar ramane restant o singura data, in urmatoarea luna nu mai are fond de rulment si in felul asta apare deficitul din totalul fondului de rulment.
Asociatia Nu trebuie sa fie banca sau alt IFN pentru a percepe penalizari !
Pur si simplu asociatia trebuie sa plateasca lunar facturile catre furnizori plus restul cheltuielilor, iar apoi sa incaseze de la proprietari suma celor doua.
Concret, asociatia, lunar trebuie "sa iasa ban pe ban".
Si una peste alta, scrie negru pe alb in lege ca pentru toate fondurile obligatorii ale asociatiei (rulment, reparatii, etc) cat si pentru alte sume stabilite de AG se percep penalizari pentru neplata la timp.
@banat,
Stiti ce rugaminte am?
Sa lecturati cu mare atentie legislatia specifica as. proprietari si abia dupa aceea sa ma intrebati pe mine si pe alti useri daca stim ce este Fd. de rulment si la ce foloseste.
De altfel, o parte dintre colegii nostri au incercat sa va lamureasca. Daca mai aveti intrebari, suntem aici pentru clarificari.
A.G.