Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cererea insolventei de catre mfp
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cererea insolventei de catre mfp

Societatea mea are datorii de 220 mil vechi la stat.Finantele au spus ca nu pot trece eu firma in insolventa deoarece am depasit ceva plafon...dar finantele doresc sa imi ceara ei insolventa,si sa imi treaca toata datoria pe PF...asa mi-au zis astazi...
Daca deschid eu prima procedura de insolventa,tot as putea sa fiu obligata sa platesc ca si persoana fizica...?
dar daca societatea pierde tot,si administratorul la fel,si casa si masina si toate bunurile achizitionate pe pf.,cum plateste pf.datoriile daca nu are nimic,decat salariul minim??si daca imi scriu lichidarea si nu mai am nici un venit??cum se recupereaza??
Si ca sa imi treaca toata datoria in carca,care este procedura??

daca imi poate raspunde cineva...

Cum este mai bine sa deschid eu procedura de insolventa?se poate si daca am depasit plafonul nu stiu care??
art 27 alin 4 din L 85 "Introducerea prematură, cu rea-credinţă, de către debitor a unei cereri de deschidere a procedurii atrage răspunderea patrimonială a debitorului persoană fizică sau juridică, pentru prejudiciile pricinuite. " - La asta se refereau probabil rerprezentantii MF. Atentie, daca prin insolventa urmariti stingererea datoriilor catre MF, iar societatea nu se afla in stare iminenta de insolventa, s-ar putea sa fit sanctionata conform textului invocat.
Iar din punctul meu de vedere, atata timp cat aveti creante catre buget este exclusa procedula pe legea societatilor (31/90)

In ceea ce priveste cererea formulata de catre debitor, realmente nu este tinuta de valoarea prag, ci sunt alte conditii, prev de art. 28 L 85
Avocat Alexandru Gheorghe, Avocat
alex1981g a scris:

art 27 alin 4 din L 85 "Introducerea prematură, cu rea-credinţă, de către debitor a unei cereri de deschidere a procedurii atrage răspunderea patrimonială a debitorului persoană fizică sau juridică, pentru prejudiciile pricinuite. " - La asta se refereau probabil rerprezentantii MF. Atentie, daca prin insolventa urmariti stingererea datoriilor catre MF, iar societatea nu se afla in stare iminenta de insolventa, s-ar putea sa fit sanctionata conform textului invocat.
Iar din punctul meu de vedere, atata timp cat aveti creante catre buget este exclusa procedula pe legea societatilor (31/90)

Nu urmaresc sa imi sting datoria fata de buget,eu sunt intr-o situatie disperata,odata cu falimentul pierd absolut tot,chiar si casa si masinile...oricum toate aceste lucruri se pot dovedi prin acte,la MFp...ca nu este rea-credinta....oricum intr-un final tot la faliment ajung...ori ca imi cere cineva insolventa pt.neplata datoriilor,ori ca trec eu firma in insolventa...
Pai n-aveti de ce sa pierdeti si casa si masinile deca aveti o datorie de 22.000 lei, doar aceste bunuri valoreaza cu mult peste pasivul societatii, iar in cazul in care se va vinde ceva la licitatie de catre lichidatorul judiciar, daca se obtin diferente banesti, acestea se vor repartiza asociatilor persoane fizice sau juridice in functie de procentul din capital.
alex1981g a scris:

Pai n-aveti de ce sa pierdeti si casa si masinile deca aveti o datorie de 22.000 lei, doar aceste bunuri valoreaza cu mult peste pasivul societatii, iar in cazul in care se va vinde ceva la licitatie de catre lichidatorul judiciar, daca se obtin diferente banesti, acestea se vor repartiza asociatilor persoane fizice sau juridice in functie de procentul din capital.

cand am spus acest lucru ca pierd si casa si masinile,am spus pentru ca toate bunurile personale imi sunt garantate la banca,pt.un imprumut ce l=am facut acum 7 ani pentru societate...si odata cu falimentul intru in executare silita,intelegeti??Eu raman fara nimic,iar la banca am garantie personala...asa ca la mine nu mai sunt solutii decat falimentul...
Iar statul ce mai vrea sa recupereze de la mine??daca raman fara nimic...???
ContSters94259, utilizator
Dap...nu-i chiar roz situatia, totusi pentru a iesi cat mai bine din aceasta situatie, luati legatura cu un practician in insolventa cu care sa va sfatuiti, iar cand solicitati falimentul sa cereti sa fie numit ca lichidator, respectivul. Asa macar veti stii ca nu sunteti trasa pe sfoara de altii. Pentru ca o gestionare corecta a patrimoniului societatii de catre lichidator, echivaleaza cu o mai mica paguba in patrimoniul personal.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru